Повністю вилікувати хропіння неможливо, констатують лікарі. Але якщо воно не дає спати не лише рідним, а й сусідам – варто звернутися по медичну допомогу.
– У нас роблять операції, які зменшують хропіння, але все залежить від того, з яких причин воно виникло, – розповідає завідувач ЛОР-центру Мирослав ВОЄВІДКО. – Людина може хропіти, бо у неї, наприклад, викривлена носова перегородка чи є аденоїди, і вона не дихає носом. Тоді виправляємо перегородку, видаляємо аденоїди, і хропіння зменшується або взагалі зникає. До хропіння також може призвести глоткова обструкція, коли є великі мигдалики і збільшений язичок м’якого піднебіння, що утруднюють дихання. У такому разі доводиться видаляти мигдалики і вкорочувати язичок. Щоправда, важко гарантувати, що це ліквідує проблему на сто відотків, але інтенсивність і тривалість хропіння зменшується. Люди літнього віку хроплять тому, що тонус м’язів піднебіння стає слабшим. Зарадити цьому майже неможливо.
Якщо вважаєте, що операцію з приводу хропіння робити не варто, спробуйте боротися із цим самостійно. Найчастіше хроплять огрядні люди, тому необхідно позбутися зайвої ваги. Хропіння посилюється після вживання алкоголю, снодійних, які розслаблюють мускулатуру глотки, та гострої їжі. Тож відмовтеся від цього, принаймні за чотири години до сну.
Сильніше хропить людина, коли спить горілиць, і менше, коли спить на боці.
– Коли людина лежить горілиць, м’яке піднебіння, як клапан, рухається і викликає потоки повітря, що призводять до хропіння. А коли на боці – повітря проходить інакше, в такому положенні м’яке піднебіння не створює безладних рухів, – пояснює Мирослав Воєвідко. – Думаю, хропітиме людина менше, якщо спатиме на вищій подушці.
Медикаментозних засобів від хропіння у чернівецьких аптеках майже немає. Запропонували лише спрей, який тонізує слабкі м’язи м’якого піднебіння. Такий засіб коштує приблизно 32 гривні.