
– Для дітей також є спеціальне імунозміцнювальне харчування, – каже педіатр Федір ФОЧУК. – Це насамперед яблука, виноград, родзинки, курага – джерела калію та заліза. А також кисломолочні продукти.
– Ми знаємо, що не варто надто довіряти рекламі, та, можливо, "Актимель" справді допомагає зміцнити імунітет, адже це кисломолочний продукт.
– Кисломолочний продукт "живе" до семи діб. Якщо термін його придатності довший, значить, там є стабілізуючі речовини, які можуть викликати алергічну реакцію в дитини. Тоді корисність самого продукту буде знівельовано. Тому раджу обирати для дитячого харчування звичайні кисломолочні продукти – нежирний сир, кефір, ряжанку, натуральний йогурт із коротким терміном придатності.
До речі, таку ж саму функцію, як кисломолочні продукти, виконують деякі відомі всім батьками препарати – Лінекс, Біфіформ, Хілак.
– Лінекс та Біфіформ випускають у капсулах, а дітям не дуже подобається їх ковтати. Чи можна давати витрушений із капсули порошок?
– Капсула потрібна для того, щоби препарат потрапив аж у товстий кишківник і там засвоївся. Тому давати порошок не варто. Треба все ж таки пояснити дитині, що капсула м’яка, і проковтнути її легко.
– А чи є все ж таки альтернатива противірусній дії часнику та цибулі?
– Я особисто рекомендую для цього своїм пацієнтам гомеопатичні препарати. Такі, наприклад, як Лімфоміазот. Він працює комплексно, діє дуже м’яко, зважаючи на особливості імунітету кожної дитини. Втім, щодо вживання будь-яких препаратів обов’язково консультуйтеся зі своїм педіатром.
– Мами, а надто бабусі намагаються вдягати дітей якнайтепліше, коли настають холоди. Лікарі, навпаки, кажуть, що треба одягати легко, загартовувати. Істина, як завжди, посередині?
– Тут усе дуже просто. Є елементарна заповідь видатного педіатра Спока: одягайте дитину, як себе, плюс іще один шар одягу. Як на мене, значно важливіше не скільки на дитині одягу, а який це одяг. Намагайтеся уникати синтетики. Нехай хоч натільна білизна буде натуральною. Дуже важливим є також підбір взуття: у затісному дитині не тільки незручно – ніжка ще й пітніє або ж мерзне. А ще народна мудрість радить тримати ноги та руки в теплі, а голову в холоді. У нас же часто діти ходять у теплих шапках, але без рукавичок.
– Що іще можна зробити, щоби дитина якомога менше хворіла на респіраторні інфекції?
– Дуже важливо стежити за режимом харчування, сну тощо: у голодної дитини знижується опірність організму, у тієї, що недосипає, – також. Бажано також підлікувати зуби. І ще одне надзвичайно важливе побажання: створити сприятливий психологічний клімат для дитини. Якщо ви будете стежити за здоров’ям дитини, давати їй лише корисну їжу, правильно одягати, але при цьому постійно сваритимете через оцінки, не дивуйтеся, що вона захворіє. Намагайтеся не обговорювати у присутності дітей своїх дорослих проблем, не зганяти на них власні негативні емоції.