– Більшість з тих, кого ми визнаємо безвісти зниклими,
можна умовно поділити на три категорії, – розповідає начальник відділу карного розшуку УМВС області Микола Макаревич. – Перша категорія – це неповнолітні, які покинули сім’ю через якісь непорозуміння з батьками. Серед них є й такі, котрі, спробувавши вільного життя, втікають з дому десятки разів. Другі – це психічно хворі люди чи особи похилого віку, які не мали на меті йти з дому, втрачати зв’язки з рідними, але через стан здоров’я загубилися. Треті – заробітчани, які виїхали за кордон чи до інших регіонів України.
Тільки одна особа в області, з тих, про кого заявили як про безвісти зниклу, загинула внаслідок злочину. Це молода жінка, котра нещодавно пішла з дому і не повернулася. Родичі заявили до міліції, а жінку знайшли вбитою на Цецино.
Жінка втекла з дому, покинувши дитину
на свекруху
Зараз за всі роки в області нерозшуканими залишаються 53 особи. Цього року правоохоронці розшукували 103-х осіб, 50 знайшли. Був випадок, коли свекруха заявила до міліції про зникнення молодої невістки. Жінка пішла з дому, покинувши малолітню дитину. Пошуки тривали понад три роки. Врешті-решт її відшукали аж у Запоріжжі. Розшукати жінку вдалося через облік податкової, коли вона офіційно влаштувалася там на роботу. Співробітники міліції виїхали до Запоріжжя. З’ясувалося, що невістка просто покинула сім’ю і тепер у неї вже інша родина. Рідко, але бувають випадки, коли надходять і заяви про викрадення. Так, в одному з районів молода дівчина повідомила рідним, що її викрали з рідного села невідомі. Мовляв, посадили в автомобіль та відвезли до Чернівців. За тривогою підняли весь міліцейський гарнізон. Розпочалися масштабні пошуки, оперативні заходи. Ситуація видавалася надзвичайно серйозною. Дівчину знайшли у Чернівцях, на Роші. Вона була перелякана, поруч знайшли скотч, яким її зв’язували. Були й інші ознаки, що її викрадали. Однак, коли оперативники почали дізнаватися, що сталося, то дівчина врешті-решт розповіла, що все вигадала і її ніхто не викрадав. Вона незабаром мала виходити заміж і вирішила наостанок погуляти із знайомими. А щоби не зіпсувати через це стосунки з нареченим, вигадала таку історію.
Випадки, коли люди зникають, бо йдуть "у загул", бувають. Родичі заявляють, міліція знаходить. Ті, хто загуляв, плачуть, просять не розповідати чоловікові чи дружині.
Були заяви про зникнення і з корисливих мотивів. До міліції звернулася жінка, яка повідомила, що її чоловік зник. Він працював таксистом і зателефонував дружині, що взяв клієнта і везе його до Хмельницького, а після цього зник. Оскільки стосовно таксистів досить часто скоюють злочини, щоби заволодіти автомобілями, відразу ж почали шукати. Задіяли 20 співробітників міліції. Таксиста шукали і у Хмельницькій, і у Вінницькій областях, повідомили усі міліцейські підрозділи в Україні. А через п’ять днів він сам прийшов до правоохоронців. Розповів, що пасажир на нього напав і відібрав авто. Однак оперативники вже до того перевірили усю інформацію про нього. З’ясувалося, що автомобіль він взяв нещодавно в кредит, жодної виплати банку не здійснив і ухилявся від виплат.
Заробітчан важко розшукати, бо більшість – нелегали
Одна з найбільших проблем – заробітчани. Багато хто їде за кордон, заводить там нові сім’ї і розриває зв’язки з рідними в Україні. А вони, не отримуючи жодної інформації, заявлять про зникнення. Певні результати в розшуку таких осіб є, але робити це дуже важко. Багато заробітчан перебувають за кордоном нелегально. Їхнє місцезнаходження неможливо встановити, доки вони не "засвітяться" у поліції, лікарні чи якійсь іншій установі держави перебування. Буває, що родичі підтримують зв’язок із заробітчанином, але заявляють про його зникнення. Особа просто зареєстрована за місцем проживання в Україні, і за неї треба платити комунальні платежі. Тож, щоби не знімати людину з реєстрації та не платити за неї, люди заради довідки з міліції про зникнення роблять такі заяви. Хоча за неправдиві повідомлення до міліції передбачено і кримінальну відповідальність.
Окрема тема – це встановлення осіб невпізнаних трупів. Цього року було виявлено приблизно 500 невпізнаних трупів. Це означає, що на момент прибуття слідчо-оперативної групи особа загиблого була невідома. Невпізнаними залишається 52 тіла. Багатьох вдається впізнати, бо ці особи або раніше притягувалися до кримінальної відповідальності, або потрапили до приймача-розподільника і є їхні відбитки пальців.
В УМВС області створено спеціальну групу для пошуку, яка працює професійно.
Іноді буває, що губляться маленькі діти. Але таких випадків небагато – до десятка на рік. Бувало, що бабуся пішла гуляти з дитиною, зайшла до магазину, а батько тим часом під’їхав на автомобілі і забрав дитину додому. Бабуся з переляку заявляє, і доки батько виходить з гаража, його дитину вже шукають півсотні міліціонерів. Іноді стається, що розлучені батьки беруть дітей погуляти, не узгодивши це між собою.
Якщо хтось ваших близьких зник:
- заява про зникнення дорослих подається, відповідно до нормативних актів, через три доби після виявлення відсутності особи. Однак Микола Макаревич радить звертатися до міліції негайно, якщо ви впевнені, що з вашою близькою людиною могло статися щось зле. Це дасть можливість якнайшвидше вжити заходів до розшуку;
- про зникнення повідомляйте на спецлінію "02" чи приходьте до міліції, щоби написати заяву;
- не надсилайте заяву поштою, бо можна втратити дорогоцінний час;
- надайте міліції фото зниклого, документи;
- дайте можливість слідчо-оперативній групі зняти його відбитки пальців з речей.
Якщо зникла дитина:
- на інформацію про зникнення дитини міліція має реагувати негайно;
- якщо дитину не знайшли протягом доби, інформація про зникнення розсилається по усій державі;
- маленьких дітей слід навчити, як їх звати, прізвище, адресу проживання;
- на одяг чи речі дитини прикріпіть дані з ім’ям, прізвищем та адресою.