У Чернівцях та області, порівняно з минулим роком, розбійних нападів та грабунків побільшало, а квартирних крадіжок поменшало. Жертвами розбоїв стають бізнесмени та родичі заробітчан, а грабують найчастіше біля барів та у парках і скверах.
Міліція створює базу серійних номерів викрадених мобілок
За словами Віктора Войткова, виконувача обов’язків начальника відділу карного розшуку УМВС області, нинішнього року в області зареєстровано 30 розбійних нападів. За відповідний період минулого року їх було лише 18. Злочини скоюють групами та з використанням холодної і вогнепальної зброї. Зазвичай у нападників є "наводчики", які вказують їм на людей, котрі мають гроші чи коштовності. Наразі нерозкритими залишаються чотири розбійні напади – три у Шевченківському районі, один – у Глибоцькому районі.
Побільшало й грабунків. Їх було зареєстровано 196 (за відповідний період 2005 року – 140). 145 грабунків сталося у Чернівцях. Найчастіше грабують у Шевченківському районі. Найнебезпечнішими можна назвати вулиці Червоноармійську, Південно-Кільцеву, Комарова, Головну, Університетську, Стасюка, Руську, Узбецьку, Залозецького, проспект Незалежності, Театральну площу, бульвар Героїв Сталінграда. Найчастіше грабіжники – чоловіки віком до 25 років. Крім гаманців та коштовних прикрас ласим шматочком для грабіжників є й мобільні телефони. Пік грабунків припадає на лютий-травень, коли люди після зими знімають верхній одяг, завдяки чому зірвати золоті прикраси чи вихопити мобільний телефон легше . Злочинці "працюють" переважно з 20.00 до 00.00 і найчастіше скоюють злочини біля барів, у парках та скверах, на ринках, у під’їздах.
Зазвичай на рахунку грабіжників не один такий злочин. Наприклад, на початку серпня міліція затримала мешканця вулиці Комарова, який в парку Жовтневому зривав із жінок золоті прикраси. Встановлено, що на його рахунку вже 15 грабунків.
З викрадених злочинцями мобілок міліції вдається повернути власникам лише 40%. Тому зараз активізують роботу серед осіб, які можуть торгувати краденим. За словами Віктора Войткова, до кінця серпня планують запровадити пряму телефонну лінію, за якою можна буде перевірити, чи не є мобільний телефон, який вже був у вжитку і який ви збираєтеся купити, краденим. Міліція створює базу серійних номерів викрадених мобільних телефонів. Номер прямої лінії планують розмістити на всіх торгових точках, де продають мобілки.
Проти квартирних крадіжок допомагає сигналізація
Дещо поменшало в області квартирних крадіжок. Нинішнього року їх скоєно 280 (за аналогічний період минулого року – 317). Нерозкритими на цей час залишаються 108 крадіжок, 68 з яких сталося у Чернівцях. Квартирні крадії – переважно гастролери із сусідніх областей. Тільки за останні два місяці міліція затримала три групи з Вінниці, Львова та Хмельницької області. Хоча є й місцеві. Наприкінці липня, наприклад, затримали раніше засудженого чернівчанина, який обкрадав квартири, проникаючи всередину через вікна та балкони. На його рахунку вже 23 крадіжки. Більшість квартирних крадіжок скоюють з 9.00 до 15.00, коли господарі перебувають на роботі чи навчанні. Пік крадіжок припадає на травень-червень.
Як вберегтися від крадіїв
поради ФАХіВЦЯ УМВС
Віктор Войтков, виконувач обов’язків начальника відділу карного розшуку УМВС області
- Найнадійнішим способом є встановлення сигналізації. Жодної з квартир, в яких було встановлено сигналізацію держслужби охорони, цього року не обікрали.
- Ретельно підходьте до вибору вікон та дверей до квартири, а купуючи їх, з’ясовуйте, чи стійкі вони до зламу.
- Найбільш стійкими до зламу є замки з так званими ключами- "метеликами", бо більшість замків, які продають на ринках та в магазинах, ламаються дуже швидко.
- Кудись від’їжджаючи, попросіть сусідів приглянути за квартирою. (Був випадок, коли злодія вдалося впіймати завдяки пильності сусідки-бабусі).
- У разі скоєння крадіжки якнайшвидше повідомте міліцію, бо тоді шанси зловити злочинців значно зростають.
Як уникнути нападу грабіжників на вулиці
- Оминайте ввечері темні місця.
- Не показуйте на людях великих сум грошей.
- Не хизуйтеся дорогими мобільними телефонами.
- Будьте обережними, коли ввечері на вулиці зустрічаєте групи хлопців, оскільки більшість грабіжників – молоді люди. Краще оминати такі групи.