Парламент 28 листопада нарешті ухвалив Закон "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні", яким визнав одну з найжахливіших трагедій українського народу геноцидом українського народу. "За" законопроект проголосувало 233 із 435 народних депутатів, зареєстрованих у залі. Не голосувала фракція комуністів у повному складі. З фракції Партії регіонів проголосувало лише двоє депутатів – Тарас Чорновіл та Ганна Герман.
Згідно із законом, "публічне заперечення Голодомору 1932-1933 років в Україні забороняється і визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності українського народу". Законом передбачено, що уряд, Київська міська державна адміністрація повинні забезпечити в установленому порядку спорудження в Києві до 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні.
За законопроект у повному складі проголосувала фракція соціалістів, що дало підстави говорити про можливий розвал антикризової коаліції, а як наслідок – відставку уряду.
Ось як прокоментували "МБ" це голосування народні депутати від області.
Петро Гасюк, фракція Блоку Юлії Тимошенко:
Це голосування є великою перемогою парламентської опозиції. Те, що до нас приєдналися соціалісти, означає, що в антикризовій коаліції є серйозні тертя і що вона є дуже хиткою. Це було політичне питання. І те, що не голосували комуністи і регіони – це ганьба. Жоден з депутатів від Партії регіонів, що представляють нашу область, не голосував. Це ганебно щодо пам’яті мільонів тих людей, які загинули від рук комуністичного режиму. Хоча вчинок Тараса Чорновола, який таки проголосував, вважаю позитивним. Він заявив, що на Черкащині, звідки родом його батько, чимало їхніх родичів загинули у 30-ті роки від голоду, і він не може ігнорувати пам’ять цих людей.
Вважаю, що це голосування – перший крок до розвалу антикризової коаліції, а в подальшому і відставки цього уряду”.
Микола Романюк, фракція Партії регіонів:
У тому, що за цей законопроект голосували соціалісти, немає жодної загрози для антикризової коаліції. Це їхнє політичне рішення, бо значна частина їхніх виборців – це селяни тих регіонів, які найбільше потерпіли від голоду у 30-х роках. Партія регіонів не проти визнання голодомору геноцидом, але ми вважаємо, що це був геноцид не лише українського народу. Бо від нього загинули не лише українці, а й представники багатьох інших національностей. Ми вносили цю пропозицію, але вона не пройшла.
А стабільності нинішнього складу парламентської коаліції це голосування нічим не загрожує”.
Більшість спостерігачів сходяться на тому, що це питання має не політичний характер, а загальнонаціональний. І люди, які не голосували за визнання голодомору геноцидом проти українського народу, принаймні не заслуговують бути політиками національного рівня. Хоча сам факт того, що українська політична еліта визнала голодомор геноцидом після того, як це вже давно зробили десять країн світу, є ганебним і свідчить про рівень нашого політикуму та його небажання піднятися над вузькопартійними інтересами заради загальнонаціональних.