"Ми, мешканці вулиць Кишинівської, Дністрянської, Магалянської, Боянівської, Кіцманської, Тихорецької, обурені тим, що у нашому районі поміж житлових будинків встановлено чотири антени мобільного зв’язку. Тобто наш житловий район вулиці Фастівської оточено мобільними антенами. Відомо, що такі антени дають випромінення, і ми почали відчувати це на своєму здоров’ї. Всі мешканці потерпають від постійного головного болю, запаморочення, слабкості, болять очі, кістки, шум у вухах, погані аналізи крові. Ми не хочемо і не повинні від цього страждати. Тому вимагаємо негайно ліквідувати антени мобільного зв’язку і перенести їх за межі міста, там, де не мешкають люди". В. В. Тодоріко (усього 350 підписів).
Кореспонденти "МБ" вирішили відвідати район вулиць, зазначених у листі, щоби побачити, скільки антен мобільного зв’язку тут розташовано. Ми нарахували на невеликій ділянці п’ять антен мобільного зв’язку: дві антени – на даху лікарні, одну антену – на будівлі Першотравневого райвиконкому та дві антени – на стадіоні між вулицями Магалянською та Боянівською.
Чи справді таке скупчення антен є небезпечним для здоров’я мешканців, "МБ" спробував з’ясувати у фахівців.
– На базові станції операторів ТОВ "Астеліт" і ЗАТ "УМЗ" (відомі широкому загалові як Life та MTC), які розташовані у цьому районі, санепідемслужбою погоджено проекти і санітарні паспорти, – стверджує завідувач відділу охорони навколишнього середовища обласної державної СЕС Надія ВОРОБЙОВА. – 20 липня санепідемслужба на підставі колективної скарги мешканців Першотравневого району здійснила заміри щільності потоку енергії у 19-ти будинках на вулицях Боянівській, Кишинівській, Магалянській, Кіцманській, Дністрянській, Молодіївській, Тихорецькій. Вимірювання здійснювали спеціальним приладом П3-41, який пройшов перевірку та відповідає санітарним нормам. Перевищень гранично допустимого рівня, що становить 2,5 мкВт на квадратний сантиметр, не встановлено. Щільність потоку енергії на дослідженій території дорівнює нулю. Окрім того, антени розміщені на висоті від 15 до 25 метрів, тож вони не можуть завдавати шкоди прилеглим будівлям, оскільки поблизу розташовані лише одноповерхові будинки висотою максимум три-п’ять метрів.
Дізнатися ще якусь інформацію про вплив антен мобільного зв’язку виявилося нелегко. Переважна більшість фахівців, до яких ми зверталися, посилалася лише на "Державні норми і правила захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань". У них йдеться про те, що електромагнітне випромінювання станції стільникового зв’язку шкідливо впливає на нервову, серцево-судинну, ендокринну системи, якщо перевищено норматив – 2,5 мкВт на квадратний сантиметр. А на зазначеній ділянці, як повідомили у СЕС, перевищень цього нормативу немає.
Але лікар-гігієніст міської санепідемстанції Юрій МАВРІН (у минулому завідувач лабораторії електромагнітних полів обласної СЕС) стверджує, що ситуація з антенами насправді невтішна.
– Якби базові станції були нешкідливі, їх би встановлювали на кухонному столі, – каже Юрій Степанович. – Антени можуть завдати шкоди на території у радіусі до 100 метрів. Тому їх потрібно встановлювати на висоті не менше 50 метрів. Якщо антени недалеко одна від одної, відбувається так зване потенціювання, тобто вони підсилюють свій вплив на оточення. Є фірми, які пропонують захисні пристрої, але вони не кожному по кишені – найдешевший коштує 350 доларів, а рівень їх ефективності поки що не вивчений. Окрім того, частота електромагнітних випромінювань антен мобільного зв’язку становить 40-70 ГГц – це вкрай висока частота, яка небезпечна тим, що організм людини теж працює на цих частотах, а це негативно впливає на людину. У нас бізнес душить здоровий глузд.
Велика проблема і в тому, що для вимірювання електромагнітного випромінювання у Чернівцях немає відповідної апаратури, яка коштує дуже дорого. Належні прилади є лише в Києві у республіканській санепідемстанції, тому вихід один – запросити експертів звідти, щоби вони зробили заміри і виступили в ролі арбітрів. А загалом для боротьби із цією проблемою потрібна реакція громадськості, щоби створити карту розташування електромагнітних антен мобільного зв’язку і здійснити їх належну паспортизацію.
Про те, що потрібна карта електромагнітних полів, говорив і мер Микола Федорук. Ще у травні міський голова доручив санепідемстанції виготовити карту електромагнітних полів Чернівців та до завершення цієї роботи заборонити встановлювати у місті джерела електромагнітного випромінювання. Минуло вже чотири місяці, а карти так і немає. Як повідомили "МБ" в обласній СЕС, проект карти ще навіть не почали робити, бо це не компетенція СЕС. Зробити це можуть лише фахівці Київського інституту Марзеєва, а їх до Чернівців ще не запрошували. Тож, коли нарешті у Чернівцях
з’явиться карта електромагнітних полів – невідомо.