П’ятниця, 11 липня 2025

Чернівецька Австрія єднає Україну з Європою

---
2 959
0
У центральному корпусі Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича відкрилася виставка "Чернівецька Австрія – політичні символи та нові ідентичності в Європі". Проект, який стартував у січні 2005 року, охопив п’ять країн – Австрію, Угорщину, Польщу, Словаччину і Україну. А почалося все у Чернівцях, де у дворі приміщення "Укрсоцбанку" 2003 року під час ремонтних робіт знайшли торс статуї "Австрія", яка з 1875 року до Першої світової війни стояла на нинішній Соборній площі міста.
Барбара Цайдлер і Аббе Лібанскі з віденського Інституту культурно-резистентних благ вирішили взяти алегорію "Австрії" як приклад політичних символів у суспільному просторі загалом і запросили десятьох митців зі згаданих країн, щоби кожен з них дав свою інтерпретацію торса "Австрії". Нині австрійці дуже обережно ставляться до свого імперського минулого та його символів, отож умовою роботи було в жодному разі не відновлювати початкового вигляду статуї. Україну в проекті представляли чернівчанин Броніслав Тутельман і львів’янка Анна Сидоренко.
У Братиславі виготовили десять точних копій чернівецької скульптури і кожен з митців взявся за інтерпретацію цього символу Європи засобами різних мистецьких шкіл і напрямів: від класичного різьблення до електронного моделювання.
– Моя робота – скульптура в мусульманському хіджабі, – розповів Броніслав ТУТЕЛЬМАН. – Та скульптура символізувала Австрію, а нам поставили завдання показати сьогоднішню Європу. По-моєму, нинішня Європа є мусульманською. Є також й інше пояснення. Адже "Австрія" стояла на нинішній Соборній площі, де у день Святого Василя відбувається парад маланок – буковинського карнавалу. Тобто хіджаб символізує і цю нашу традицію.
Броніслав Тутельман також нагадує, що знайдена скульптура – без голови і рук.
– Мені захотілося відтворити атмосферу всенародного свята в надії, що Європа, яка колись загубила свою голову, тепер її знайде, – каже митець.
Проект розпочався у Чернівцях, пройшов через кілька країн і знову повернувся до нашого міста. Скульптури висотою 220 сантиметрів виставили у резиденції університету, де їх може побачити кожен охочий. Біля кожної роботи розміщено детальний опис авторської концепції.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: