DataLife Engine > --- > Чернівецька Австрія єднає Україну з Європою

Чернівецька Австрія єднає Україну з Європою

У центральному корпусі Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича відкрилася виставка "Чернівецька Австрія – політичні символи та нові ідентичності в Європі". Проект, який стартував у січні 2005 року, охопив п’ять країн – Австрію, Угорщину, Польщу, Словаччину і Україну. А почалося все у Чернівцях, де у дворі приміщення "Укрсоцбанку" 2003 року під час ремонтних робіт знайшли торс статуї "Австрія", яка з 1875 року до Першої світової війни стояла на нинішній Соборній площі міста.
Барбара Цайдлер і Аббе Лібанскі з віденського Інституту культурно-резистентних благ вирішили взяти алегорію "Австрії" як приклад політичних символів у суспільному просторі загалом і запросили десятьох митців зі згаданих країн, щоби кожен з них дав свою інтерпретацію торса "Австрії". Нині австрійці дуже обережно ставляться до свого імперського минулого та його символів, отож умовою роботи було в жодному разі не відновлювати початкового вигляду статуї. Україну в проекті представляли чернівчанин Броніслав Тутельман і львів’янка Анна Сидоренко.
У Братиславі виготовили десять точних копій чернівецької скульптури і кожен з митців взявся за інтерпретацію цього символу Європи засобами різних мистецьких шкіл і напрямів: від класичного різьблення до електронного моделювання.
– Моя робота – скульптура в мусульманському хіджабі, – розповів Броніслав ТУТЕЛЬМАН. – Та скульптура символізувала Австрію, а нам поставили завдання показати сьогоднішню Європу. По-моєму, нинішня Європа є мусульманською. Є також й інше пояснення. Адже "Австрія" стояла на нинішній Соборній площі, де у день Святого Василя відбувається парад маланок – буковинського карнавалу. Тобто хіджаб символізує і цю нашу традицію.
Броніслав Тутельман також нагадує, що знайдена скульптура – без голови і рук.
– Мені захотілося відтворити атмосферу всенародного свята в надії, що Європа, яка колись загубила свою голову, тепер її знайде, – каже митець.
Проект розпочався у Чернівцях, пройшов через кілька країн і знову повернувся до нашого міста. Скульптури висотою 220 сантиметрів виставили у резиденції університету, де їх може побачити кожен охочий. Біля кожної роботи розміщено детальний опис авторської концепції.



Повернутися назад