RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Чернівецький годинник кращий за швейцарський

Вже багато століть визначні будівлі міст Європи прикрашають годинники. Традиційно були вони і в Чернівцях, хоча більшість старих вже вийшли з ладу або зникли. Однак нещодавно на вежі торгового дому "Соборний" з’явився новий сучасний годинник, який виготовили чернівецькі умільці. Одним з "батьків" складного механізму став керівник науково-виробничого малого підприємства "Центротекс" Володимир Скращук.

– Основна сфера діяльності нашого підприємства – цукрова галузь, – розповів Володимир Костянтинович. – Але особисто мене завжди цікавила гностика – наука про час. Сам робив корпуси до старовинних годинників, знайомий з відомими майстрами. Зокрема з унікальним годинникарем В’ячеславом Стасіним, рівних якому в Україні немає. Він, зокрема, відреставрував годинник на чернівецькій ратуші. Якось Стасін зайшов до нас на каву і поскаржився, що у місті немає жодного нового годинника. Ми поговорили і вирішили: давайте створимо самі.

Годинник сам переходить на літній

і зимовий час

Вирішили – і почали працювати. Спілкувалися з різними людьми, часто навіть нефахівцями, бо цінність має кожна свіжа думка, розробляли алгоритм. У 90-ті роки частими були віялові відключення електроенергії, тож треба було передбачити автономне живлення. Не забули і про перехід на літній і зимовий час.

Всю механіку робив Стасін, а електроніку – "Центротекс", де працює всього семеро осіб. Але все треба було з’єднати і випробувати. Фірма має японську кліматичну камеру – придбали її як брухт і відновили. Там можна проводити різноманітні температурні випробовування. У камері досліджували, як працюватиме годинник у різні пори року. Зробили один годинник, показали мерові. Сьогодні цей годинник висить на Соборній площі на зупинці, він регулюється дистанційним пультом. Щоправда, доводилося його знімати, щоб усунути деякі вади.

Створити годинник спеціально для торгового дому "Соборний" запропонував архітектор будинку Кишлярук – добрий знайомий пана Скращука. Зробити баштовий годинник набагато складніше, але пропозиція зацікавила майстрів. Треба було створити двосторонній механізм. Потім з’явилася ідея музифікувати його фрагментами буковинських пісень. Склали відповідну комп’ютерну програму, щоб у першу і третю чверті щогодини лунала мелодія на перші дві строфи "Червоної рути", щопівгодини – на чотири строфи, точно щогодини – приспів.

Коли створили відповідну електроніку, вартість всього мала перевищити домовлену суму. Отож нині музика лунає, але дуже тихо, для більшого звуку потрібне додаткове акустичне обладнання.

Тепер є замовлення навіть з Харкова

Працює годинник від електроенергії, але має акумулятор, який може забезпечити живлення впродовж трьох діб. Якщо за три доби живлення не буде відновлене, спеціальний мікропроцесор запам’ятає розташування стрілок. Коли ж електропостачання відновиться, стрілки у форсованому режимі переведуться на точний час, у тому числі і проти руху стрілок, якщо так буде ближче. Володимир Скращук знайшов в Інтернеті подібний зовнішній швейцарський годинник, який самокоригується, але не може наздоганяти час. Швейцарський коштує 37 тисяч євро.

"Автоматизований індикатор часу загального користування" – так називається пристрій чернівецьких умільців. Годинник сам переводиться на зимовий і літній час. Сигнал він отримує від комп’ютерного чіпу всередині, час відраховує з точністю до секунди. Той механізм, який на башті, – вже п’ятий, що був створений у процесі роботи. Тепер підприємство має досвід, який стане в нагоді у подальшій роботі. А замовлення вже є: надійшов лист з Харкова із запитом про можливість виготовити для міського господарства 400 годинників. "Центротекс" вирішив виготовити пробну партію з 10 годинників. Проблема в тому, що ніде розмістити таке складне замовлення, адже в Україні немає жодного годинникового заводу.
Редактор: admin
22-04-2005, 19:50
Коментарів 0 Переглядів 2 290

Теги -
У Чернівецькій області переходи громад до ПЦУ відбуваються менш інтенсивно, ніж у сусідніх областях

За попередньою інформацією ДТП з потерпілими.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.