– Це явище – річ не така вже й погана, – вважає Олег КРАСОВСЬКИЙ, директор МПП "Юнона", яке займається наданням юридичних послуг. – Головне – якими методами це робиться. Сьогодні міська влада залучає кошти піратським способом – добровільно-примусово. Тобто у відповідних угодах є слова "за згодою замовника", але платити доводиться обо’язково.
Підприємець, який бере приміщення в оренду чи на якихось інших умовах, хоче чи ні, але сам змушений вкладати кошти в ремонт комунікацій. Ніхто не хоче працювати в обдертому приміщенні без відповідних зручностей. Чиновники ж вимагають зробити все і одразу.
Найбільші проблеми виникають, коли доводиться виготовляти технічні умови та отримувати різноманітні дозволи. Тут вже навіть не йдеться про гроші. Ця справа вбиває стільки часу, що страшно й подумати. Спілкування з чиновниками відбувається дуже складно.
Узаконення поборів є фактично додатковим непрямим місцевим податком. Але з цим можна погодитися, якщо зробити все цивілізовано. Тобто, беручи кошти з підприємців, треба пропонувати щось натомість, зацікавити їх. Адже ці додаткові навантаження фактично є інвестиціями до міського господарства. Чимало підприємців готові їх робити, але хочуть щось отримати за свій вклад. Наприклад, вносить бізнесмен 10 тисяч у фонд розвитку – отримує всі необхідні дозволи і техумови за кілька днів. Тобто, зобов’язавши інвестора додатково платити, треба зобов’язати і чиновника цьому підприємцеві щось зробити. Тут навіть можливий певний торг. Адже різні бізнесмени мають різні можливості, один може заплатити більше, інший – менше. Тож і система залучення коштів інвесторів мусить бути гнучкою.
А примушувати не варто, бо це призведе лише до протистояння, яке трапляється і сьогодні. Воно виявляється в неякісних ремонтах фасадів, через два-три місяці після яких облущується фарба і осипається штукатурка, здиблюється плитка на тротуарах. Від цього не виграє ніхто.
За кордоном офіційно існує можливість компромісу, домовленостей між владою і громадянином. Сьогоднішня наша влада до компромісів не готова, вона й далі живе за принципом, що люди існують для неї. Поки що підприємцеві чиновник не пропонує нічого.