Підвищення цін на нерухомість було спричинене двома факторами – зростанням попиту (в людей з’явилися гроші) та обмеженою пропозицією (мало будується нового). Разом зі значним подорожчанням житла подорожчали і нежитлові приміщення – під офіси та магазини.
Сьогодні в Чернівцях є попит на все. Навіть найбільш "убиті" підвали (існує й такий розмовний термін), якими роками ніхто не користувався, переробляються під комерційні приміщення. У кількох випадках це навіть призводило до конфліктів з мешканцями та навіть пошкодження самих будинків. Все, що було в комунальній власності, продане чи передане в оренду. Нині чиновники здійснюють додаткові обстеження, і всі підвали, які можуть становити інтерес для підприємців, виставляються на конкурс.
Для міста оренда – вигідна справа, адже 2004 року вона принесла до міського бюджету понад 7,3 мільйона гривень.
Ціна найму квадратного метра підвалів та інших нежитлових приміщень, які перебувають у комунальній власності, стартує від 5 гривень. На конкурсах вона може значно зрости, і найбільша, за даними департаменту економіки міста, сягнула 142 гривень за квадратний метр без ПДВ, тобто фактично є більшою на 20%. З початку року через конкурси пройшло кілька десятків приміщень.
Якщо ціна оренди комунального майна базується на експертній оцінці, то суборенда чи найм приватних приміщень залежить лише від бажання та можливостей сторін, що домовляються. Підприємець Олександр, який нещодавно займався відкриттям власного магазину, розповів про величезну диференціацію цін. Наприклад, чимале напівпідвальне приміщення біля автовокзалу йому пропонували за ціною 8 доларів за метр. У центрі ж оренда одного метра починається від 15 доларів. Олександр бачив приміщення і за 20 доларів з ремонтом і кондиціонером.
Пошуком приміщень під офіси та магазини сьогодні займаються ріелтери, однак чимало варіантів знаходять і самостійно – через знайомих та оголошення в газетах. Конкурсам, які організовує влада, не дуже довіряють. Туди приходять переважно заможні підприємці, які можуть поторгуватися, або навіть спеціалізуються на суборенді. Початківців відлякують висока сума застави, традиційна недовіра до усіх починань влади і подекуди впевненість, що "там все вирішено ще до конкурсу".
Якщо бізнесмен має вільні кошти, то вкладає їх у купівлю приміщень. Переконання, що найкраще капіталовкладення – нерухомість, зміцнюється стрибками курсу долара. Ціна квадратного метра переважно коливається в межах 700-1200 доларів, – розповів директор агентства нерухомості "Ваш дім" Володимир КОЛОДІЙ. Але трапляються випадки, коли власники просять навіть 1500 доларів, якщо не поспішають з продажем і можуть поторгуватися. На думку фахівця, останнім часом попит на комерційні приміщення дещо зменшився і трохи знизилися ціни. Це спричинено тим, вважає В.Колодій, що за минулі два роки підприємці "скупилися". За його словами, сьогодні клієнти стали більш перебірливими, багато уваги приділяють вибору місця. Найбільше питають про центр, а також про приміщення неподалік від тролейбусних зупинок.
Всі, з ким вдалося поспілкуватися з цього питання, сходяться в одному. Сьогодні вільних комерційних приміщень у зручних місцях залишилося обмаль. Головна причина цього – в місті будується надзвичайно мало. Крім того, в Чернівцях ринок нерухомості перебуває на початковій стадії розвитку, і ціни на ньому визначаються не ринковими механізмами, а винятково шляхом домовленості між продавцем і покупцем.
26-05-2005, 13:10
0
2 035