У нас у Лопушному на форелевому заводі було кілька екземплярів стерляді, вилучених у браконьєрів на Дністрі, їх ми і передали черкащанам, – розповідає начальник Чернівецької обласної рибінспекції Юрій Лелет. – Протягом останнього часу різко зменшилася кількість популяцій осетрових риб, зокрема, у водоймах Азово-Чорноморського басейну. Відносно численними залишилися лише російські осетр та севрюга, усіх інших занесено до Червоної книги України, і вони перебувають під загрозою цілковитого зникнення, що є підставою для заборони їхнього промислу. У цій ситуації єдиною реальною можливістю збільшення обсягів виробництва осетрової продукції в Україні є розвиток товарного осетрівництва. Одним з рибних господарств України, яке безпосередньо займається реалізацією цієї програми, є рибгосп "Гірський Тікич", що на Черкащині. Восени минулого року з цього господарства завозилася риба товстолобик для зарибнення Дністровського водосховища. У розмовах з його директором з’ясувалося, що їх цікавить наша дністрівська стерлядь. Але в господарстві використовуються плідники завезеної з Росії. Порівняно із "закордонною", у дністровської чечуги більший темп росту, і є сенс спробувати в заводських умовах рибгоспу отримати потомство від плідників, виловлених у Дністрі. Якщо спроба буде вдалою, ми матимемо можливість отримати ще один вид промислової риби для населення України і водночас забезпечити збереження генофонду цього рідкісного виду риби.
Ярослав Когутяк, заступник начальника обласної рибінспекції:
– Стерлядь – єдиний прісноводний представник осетрових риб в іхтіофауні України. Вона досягає маси 3-4 кілограми і більше, у виловах переважають риби у віці 3-12 років з довжиною до 65 сантиметрів і масою до 1,5 кілограма. Плодючість самок становить від 5 до 150 тис. ікринок – це у середньому кілограм ікри.
Товарне осетрівництво набуло пришвидшеного розвитку в багатьох країнах світу. А в Україні практично всі відтворювальні комплекси, в тому числі й осетрові, потребують реконструкції, переоснащення сучасним рибоводним обладнанням та широкомасштабного наукового забезпечення.
14-05-2005, 18:31
0
4 226