Протягом доби з четверга на п’ятницю долар в Україні впав у середньому на 20 копійок. У п’ятницю чернівецькі обмінники продавали долар за 5,0-5,1 гривні, а деякі знизили курс до 4,9-5,1 гривні. Напередодні – у четвер – у Чернівцях долар коштував 5,23-5,25 гривні, в столиці – 5,2-5,23 гривні.
Голова Національного банку Володимир СТЕЛЬМАХ учора на засіданні Верховної Ради оголосив, що відбувається звичайний, прогнозований і навіть необхідний процес зміцнення гривні, оскільки раніше курс національної валюти було недопустимо занижено. "Насправді курс гривні – 5,1 за долар – мав би бути ще у січні, але його затримало затвердження бюджету. Тому тепер курс гривні ввійшов у бюджетні параметри. А до кінця року мали би вийти до 5,05 гривні за долар", – вважає голова Нацбанку. За його словами, це тільки на благо добробуту українця, він матиме більше доходів, ціни падатимуть, інфляція зменшуватиметься. Отже, такий курс гривні запропоновано до затвердження Раді Національного банку, яка засідатиме 29 квітня.
Експерти ж обвал долара вбачають у занадто наполегливому ручному регулюванні ринку. Вони кажуть, що економічних підстав для знецінення долара немає. І сумніваються, що стрімке зміцнення гривні допоможе погасити інфляцію.
За неофіційною версією, уряд навмисно провокує падіння курсу, щоби притиснути великих експортерів і наповнити бюджет недорогими ресурсами.
Олександр СУГОНЯКО, президент Асоціації українських банків:
"Міністерство економіки хотіло так різко розв’язати проблему курсу?! Ну, ось вони мають сьогодні... Проблема інфляції від цього не змінилася, її не знято. Якщо ще буде такий обвал на валютному ринку, це буде прояв непрофесіоналізму, кричущого непрофесіоналізму! Я цього просто не допускаю".
Стрімке здешевлення долара і політику Національного банку розкритикував й Сергій ТЕРЬОХІН, міністр економіки. "Ми очікували на такий курс десь у вересні, а не тепер. Це ускладнить антиінфляційні процеси", – каже міністр економіки. Бо економіка погано реагує на різкі коливання. Здешевлення долара варто підкріпити посиленням ділової активності. А посилювати гривню треба плавно – на 5 копійок на рік, щоби люди повірили у міцність економіки і зробили свідомий вибір на користь гривні.
Оксана ГАЛИЦЬ, заступник начальника управління Національного банку в Чернівецькій області, каже, що нині не варто бігти й міняти долари:
– На сьогодні залишаються офіційні засади Національного банку – середньорічний курс на 2005 рік становить 5,27-5,31 гривні за долар. Його змінити може лише Рада Національного банку, а необхідності такого кроку я не вбачаю. Нинішня ситуація вигідна імпортерам, а для експорту – навпаки. Загалом долар падає вже протягом останніх двох-трьох років. Раджу наразі вкладникам, які тримають заощадження в доларах, не панікувати.
Чернівецькі банкіри вважають, що міцна гривня потрібна для України, лише не зрозуміло, чому так різко треба її зміцнювати.
Валерій ЄВДОКИМЕНКО, професор, доктор економічних наук, каже, що, попри усі запевнення політиків, зміцнення гривні – нехай і таке різке – не підвищить добробут людей. Насправді існує один спосіб збагачення:
– Створити високооплачувані робочі місця, збільшувати рівень заробітної плати, яку буде підтверджено обсягом товарів та послуг. Усе інше – демагогія.
23-04-2005, 18:39
0
2 006