Останнього тижня перед Великоднем православні люди святкують Вербну неділю, а освячена верба завдяки цьому набуває магічної сили.
За християнським вченням, за тиждень до свого Воскресіння Спаситель Христос в’їхав до Єрусалима на ослі, і миряни встеляли перед ним дорогу пальмовим гіллям. В Україні пальму, яка у нас не росте, замінили вербовими гілками. Адже це дерево першим віщувало про прихід весни.
Освячена верба має цілющу силу. Виходячи з церкви і вже вдома, люди б’ють одне одного, своїх дітей та родичів гілочками, бажаючи здоров’я. Незаміжніх дівчат б’ють вербою, щоби вони знайшли собі гарну пару. У жодному разі не можна викидати освячені гілочки, адже вони допомагають від різноманітних хвороб та "злого" ока. До того ж освячена вербова гілка захищає помешкання від пожеж. Вперше худобу навесні виганяють на пасовисько освяченою вербою, щоби до тварин не чіплялася різна нечисть. Гілля свяченої верби кидають на подвір’я під час граду, щоб він зупинився. Після Вербної неділі може бути похолодання. У народі кажуть, що "прийшла Вербниця – назад зима вернеться".
Звичай святити вербу в Україні дуже давній. Іще в "Ізборніку Святослава" (1073 рік) є згадка про свято верби. Гріх було топтати ногами свячену вербу, а тому найдрібніше гілля, що залишалося після освячення, спалювали на вогні, щоби воно не потрапило під ноги.
Про освячення верби у церквах вже подбали. Церковна двадцятка храму Святої Параскеви на чолі зі старостою Володимиром Вакарюком вже привезла вербові гілочки до храму. По вербу їздили декілька разів.
Уже в суботу ввечері під час вечірньої служби, що розпочнеться о 17 годині, можна буде освятити гілочки. Хто не зможе у суботу, має можливість прийти у неділю під час і після двох служб Божих о 7 та 9 годині ранку. Вербу святитимуть та роздаватимуть біля самої церкви на вулиці Заньковецької.
23-04-2005, 18:37
0
3 178