"Бажання наповнити бюджет за рахунок посиленого оподаткування підприємців спростовує запевнення уряду полегшити нам податковий тиск", – кажуть бізнесмени.
– Нові зміни просто ставлять під сумнів існування спрощеної системи оподаткування, вона втрачає свій початковий зміст, зводяться нанівець усі її переваги, – каже Наталя БАТРАКОВА, помічник голови правління Чернівецького Центру захисту приватних підприємців і підприємств малого бізнесу.
– Нині чимало суб’єктів підприємницької діяльності вимушені згорнути свою роботу через ускладнення процедури сплати податків та звітності . Хтось переоформлятиме свій бізнес на родичів, хтось відмовиться від підприємницької діяльності взагалі, щоби уникнути великих податків. Надмірне оподаткування зажене малий бізнес у кут.
За словами Наталії Борисівни, залишається ще надія на ЗУ "Про спрощену систему оподаткування", який має набути чинності з 1 липня 2005 року. Цей закон прояснить, чи буде існувати спрощена система оподаткування.
Що ж до Закону про зміни до держбюджету на 2005 рік, то, на думку підприємців, у нововведеннях є чимало дискримінаційних моментів:
- заборона добровільної реєстрації платниками ПДВ фізичних осіб, які обрали сплату фіксованого чи єдиного податку до досягнення обсягу операцій 300 тисяч гривень;
- заборона отримання відшкодування ПДВ з бюджету для новостворених підприємств;
- запровадження обов’язкової реєстрації платниками ПДВ осіб, обсяг операцій яких перевищує 300 тисяч гривень, незалежно від обраного режиму оподаткування. (Втішає те, що у такому разі платник податку матиме право на податковий кредит);
- виключення цілих галузей малого бізнесу з переліку видів діяльності, дозволених спрощенцям;
- оголошення спрощенця найманим працівником, якщо він протягом року надавав послуги іншій особі в межах цивільно-правового договору більш ніж один календарний місяць, тощо.
Наразі жодна установа не коментує зміни до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України". Наведемо коментар редакції журналу "Все про бухгалтерський облік", №34 від 12 квітня 2005 року, та можливі наслідки для підприємця.
P.S. Телеграмою від 19 квітня в.о. голови ДПА України Г. Оперенко зобов’язує до податкового роз’яснення щодо застосування статті 9 ЗУ "Про податок на додану вартість" не застосовувати до суб’єктів спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності платників єдиного податку фінансових стягнень при здійсненні реєстрації платниками ПДВ.