Зима, сніг і морози не стають перешкодою для рибалок. Деякі з них спаковують свої снасті до теплішої пори, але чимало з нетерпінням чекають морозів та міцної криги. Як і для нас, для риби зима пов’язана зі зниженням температури звичного для неї середовища – води. Деякі з видів теплолюбні і на зиму впадають у сплячку, інші – не відчувають дискомфорту і взимку. Наприклад, форель нереститься в листопаді, а минь (він єдиний з тріскових водиться в річках і озерах) взагалі добре почувається лише в холодній воді, нереститься в січні-лютому, а на літо впадає в сплячку. Однак взимку вся риба стає млявою, менш активно рухається, і тому ловити її важче.
У перехідний період – осінь-зима – риба клює гірше. Тоді вона шукає собі місця зимівлі, і на особливий успіх рибалкам розраховувати не варто. Зі встановленням льодового покриву клювання знову активізується. Холодної пори ловляться судак, щука, окунь, йорж, плітка, лящ, часто карась та короп.
Існує чимало видів зимового лову риби, які потребують спеціальних снастей. Головна незручність справжньої зимової риболовлі – лід, який треба свердлити. Коли ж вдасться зробити кілька лунок, можна переходити до лову, способи якого, залежно від здобичі, можуть бути такими.
"Мормишка"
Найвідомішою і найпоширенішою снастю є "мормишка". Це шматочок свинцю із впаяним у нього гачком і отвором для жилки, який отримав свою назву від мормиша – рачка-бокоплава. Рухається рачок ривками, так само, наслідуючи його, ривками ведуть у воді "мормишку", піднімаючи та опускаючи її. Очевидно, рибу приваблює рухомий предмет, що нагадує своєю поведінкою дрібних водяних тварин. Гра "мормишкою" – дуже важлива справа, яка залежить від багатьох умов, і кожен рибалка має свою техніку. Ні поплавка, ні грузила така вудочка не має. Роль грузила виконує сама "мормишка", а поплавка – кивок (чутливий кінчик вудочки). Вся вудочка має довжину 30-40 сантиметрів. Існує кілька її видів, найпоширеніший з яких називається "балалайка" (має круглий корпус з невеликим хлястиком).
На "мормишку" ловлять з насадкою чи без. На неї бере і хижак – окунь, щука, судак, і "мирна" риба – плітка, лящ, густера та інша.
Блешня
Позаяк більшість хижаків залишаються активними взимку, результативною снастю є блешня. Для зимового лову використовується лише спеціальні її види, як і відповідний спосіб лову – прямовисне блешніння зимовою вудочкою. "Грати" такою блешнею важче: особливості зимового лову вимагають більшої майстерності для приваблювання риби.
Балансир
Зимовий варіант воблера. Приманка, яка своїм виглядом та грою (завдяки особливостям форми) нагадує поведінку маленької рибки. Зрозуміло, використовується для лову хижака.
Поплавкова вудочка
Взимку можна ловити і на поплавкову снасть. На відміну від попередніх, цей спосіб пасивний. Тобто, закинувши (точніше, опустивши у воду) вудочку, закріплюють на підставці на льоду і чекають клювання. Останнє, на відміну від літнього, менш виразне. Для снасті використовується спеціальний поплавок. Залежно від сили течії, по-різному закріплюють грузило і гачок (один чи кілька). На "поплавчанку" ловлять переважно "мирну" рибу, хоча частенько бере основна зимова здобич рибалок – окунь.
Жерлиця
Снасть на хижака, яка ловить сама, без рук рибалки. Це закріплена на краю лунки стійка з котушкою. Котушка закріплюється пружинкою або металічною смужкою, яка випрямляється, коли хижак вхопить живця і потягне за собою ліску.
25-01-2005, 17:41
0
5 212