Через два з лишком тижні після шокуючого обвалу долара американська валюта знову почала рости. Якщо в останні дні квітня в обмінниках, де люди продавали "зелені" за 4,93-4,94 гривні, були черги, то нині у тих же обмінниках можна здати долар вже за 5,09-5,1 гривні.
Більшість експертів вважають, що для чергового стрибка долара є декілька причин: паливна криза – коли люди відчувають дефіцит чого-небуть, вони починають активно скуповувати долари; зниження на світовому ринку вартості євро стосовно долара – долар став популярнішим, тому тепер ті, хто активно скуповував євро, почали скуповувати долар; чергове збільшення соціальних виплат – ринок наповнюється гривнею, а це спричинює інфляційні очікування.
Богдан Ковч, начальник управління Національного банку України в Чернівецькій області:
Нинішній курс гривні стосовно долара відповідає реальній ситуації і перебуває у цілком прийнятних межах. Гадаю, серйозних причин для зміни чи перегляду цього курсу до кінця року не буде. Деяка неврегульованість є наслідком того, що нині не до кінця сформовано склад Ради Національного банку, й грошово-кредитна політика країни визначалася ще минулим урядом. Відкритість політики, великі інвестиції тощо сприяють зміцненню гривні. Тому нинішній курс, який відповідає офіційним засадам Національного банку, – реальний”.
Валерій Євдокименко, професор, доктор економічних наук:
Не бачу жодної проблеми у коливанні долара. Загалом сама економіка циклічна, і незначні зміни у вартості валюти нічого не означають. Гривня матиме реальну вартість, якщо спрацьовуватимуть усі інші складові ланки економічного розвитку. Наразі важливо, чи зуміє уряд забезпечити сталий, ефективний економічний розвиток, забезпечити необхідні обсяги виробництва і прагнути до конкретних фінансових результатів. Опікуватися треба прибутковістю усіх ланок господарства, забезпечити стабільність розвитку економіки загалом, а вже похідним від цього буде курс валюти”.
Чернівецькі банкіри також зазначили, що курс долара дещо зріс через те, що американську валюту почали більше скуповувати. Раніше банки не могли відхилитися більш ніж на два відсотки від офіційного курсу, встановленого Нацбанком. А тепер вони "не прив’язані", тому в обмінниках можуть виставляти реальний ринковий курс, щоби люди не несли усі долари валютникам.
Прогноз
Долари не продавайте, нехай полежать
- Богдан Ковч: "Для тривог нині немає причин. Вважаю, нових потрясінь на валютному ринку не буде. Тим паче наближаються парламентські вибори".
- Валерій Євдокименко утримався від коментарів щодо прогнозів, але порадив громадянам бути стриманими, не грати на валютних ставках: "Якщо маєте долари, нехай полежать. Паніка, сум’яття ні до чого доброго не призводять, особливо, коли це стосується грошей".
- Лариса ЕРГЕМЛІДЗЕ, начальник управління валютного контролю і міжнародних розрахунків банку "Хрещатик": "Курс готівкового долара до кінця цього року, можливо, підвищиться до 5,2 гривні за долар, незважаючи на ручні спроби його ревальвації".
- Тарас КИРИЧЕНКО, заступник голови правління "УкрСиббанку": "До кінця року готівкова іноземна валюта (долар і євро) стосовно гривні може зрости".
- Віталій ЛИСИЦЬКИЙ, радник голови правління "ПриватБанку": "Нинішній курс нагадує ефект гойдалки, після різкої ревальвації гривні курс іноземної валюти знову починає рости. Але, враховуючи те, як зараз веде себе влада, я взагалі утримуюся від будь-яких коментарів".
31-05-2005, 12:12
0
2 279