
– Вітаміни бувають не лише у вигляді таблеток – "рибок" чи "м’ячиків", – пояснює ветеринар Валерій БІЛИК. – У ветеринарних аптеках продаються порошкоподібні, рідкі добавки до їжі чи води. Але перш ніж щось таке придбати, порадьтеся з ветеринаром. Не обов’язково привозити тварину – заочна консультація також може допомогти, якщо ви точно опишете стан свого вихованця. Хочу також нагадати, що вітаміни потрібні не лише собакам і кішкам. Часто потерпають від гіповітамінозів (недостатності певного вітаміну) птахи, зокрема, папужки. Причому це практично не залежить від сезону. Адже в наших умовах екзотичним пташкам постійно бракує природного для них зеленого корму.
Позасезонним є також брак вітамінів, спричинений певним захворюванням. Найпоширеніша така проблема – гельмінти. Через них у травному тракті не повністю засвоюються корисні речовини з їжі. Гіповітаміноз також виникає після лікування антибіотиками, сульфаніламідами, які спричинюють розпад вітамінів у організмі тварини.
Однак не завжди все так погано, що тварині доводиться призначати спеціальні вітамінні препарати. Іноді достатньо відкорегувати раціон. Наприклад, дефіцит вітаміну Е часто виникає у кішок, яких годують самим лише молоком. У такому разі потрібно збагатити меню тварини іншими продуктами, насамперед – рослинними жирами. Пити олію кішка, звісно, не захоче, але можна схитрувати, додавши її до м’ясного корму. Від багатьох гіповітамінозів рятує печінка, особливо яловича та морських риб, а також сирий яєчний жовток. І нарешті давнім перевіреним полівітаміном природного походження є риб’ячий жир.
Є певні труднощі з тим, щоби "нагодувати" кішку чи собаку вітаміном С – вкрай необхідним у зимовий період. У коров’ячому молоці його мало, надто в зимовому. Більше – у козячому, але не так просто знайти його в місті. Тому в цьому разі краще все ж таки придбати "легкі" полівітаміни, порадившись попередньо з ветеринаром.