Людмила ОСАДЧУК
У першій-другій декаді травня, коли минає загроза повернення заморозків, можна садити помідори. Якщо дослухатися до порад спеціалістів, врожай може бути досить багатим.
Вибираємо
– Висаджують розсаду 45-50-денного віку, – розповідає старший науковий співробітник Буковинського інституту агропромислового виробництва Марія ЛІНСЬКА. – Правильно вирощена і добре загартована розсада повинна бути приземкуватою, з товстими стеблами (діаметром 10-12 мм), заввишки 20-30 см, з добре розвиненими 6-8 темно-зеленими листочками і трохи фіолетовим стеблом.
Захищаємо
Перед садінням томатів потрібно подумати і про їхній захист. Найбільшої шкоди завдають рослинам і плодам суха плямистість та біла плямистість, а зі шкідників – колорадський жук.
Для профілактики захворювань розсаду за 5-7 діб до і після висаджування у грунт обприскують 1% розчином бордоської рідини або 0,1% мідного купоросу.
Садимо
Садять розсаду у ямки, в які попередньо наливають 0,5-1 літр води. Невисоку міцну розсаду можна садити вертикально, засипаючи грунтом до першого справжнього листка.
Якщо розсада переросла, її висаджують похило – під кутом 30-35°, присипаючи землею вище першого листка. Відстань між рослинами у рядах приблизно 40-50 сантиметрів.
Найкраще висаджувати розсаду у другій половині дня.
Чергуємо овочеві культури
Якщо декілька років поспіль садити на одному й тому самому місці однакові овочі, врожайність знижується. Це відбувається внаслідок виснаження грунту. Щоби уникнути цього, потрібно чергувати овочеві культури. Але варто зважити на деякі факти:
- після рослин з дрібною кореневою системою саджають рослини з глибокою кореневою системою і навпаки;
- після рослин, які були вражені певними хворобами і шкідниками, садять рослини, які стійкі до них. Особливо це важливо для рослин родини капустяних і пасльонових;
- після томатів і картоплі добре ростуть капуста, огірки, кабачки, гарбузи, боби, горох, часник, буряк, салат, морква, петрушка, кріп, селера;
- на місці огірків, кабачків, патисонів можна вирощувати редьку, капусту, буряк, цибулю, часник, горох, боби, помідори, картоплю;
- моркву, петрушку, селеру можна змінити цибулею, часником, бобами, горохом, картоплею, томатами;
- після бобів і гороху можна садити всі овочеві культури;
- після цибулі і часнику також можна садити все, окрім цих самих рослин.
Городні поради
Як боротися навесні з колорадським жуком
Навесні, коли картоплю вже посаджено і до її сходження залишився тиждень, важливо знищити колорадського жука, який перезимував. Для цього потрібно нарізати стару картоплю дольками чи половинками і покласти у розчин хлорофосу, витримавши там добу. Потім розкидати цю приманку по городі, особливо там, де буде рости картопля. Зробити це краще, коли хмарно чи на ніч, тому що на сонці частинки картоплі швидко засихають. Зелені у цей період ще немає, тому жук накидається на картоплю і гине.
Є ще один спосіб. Беруть консервну банку, добре миють і навіть кип’ятять. Краї банки натирають картопляним соком, а в банку кладуть 3-4 шматочки старої картоплі. Банки кладуть на город – одну на 5 квадратних метрів. Цю "операцію" потрібно робити опівдні, а ввечері зібрати банки з жуками, які у них потрапили. Картоплю як приманку можна використовувати два-три рази.
7-05-2005, 22:48
0
6 637