
Кашель – не самостійна хвороба, а симптом основного захворювання. При вірусних інфекціях на початковому етапі хвороби він є захисною реакцією організму. Cприяє видаленню з дихальних шляхів мокротиння, сторонніх тіл, пилу і мікроорганізмів.
Кашель застудного походження повинен минути за тиждень. За умови, що ви лікуєте застуду. У запущених випадках, наприклад, при ларинготрахеїті, кашель триває впродовж двох тижнів.
Кашель може бути продуктивним, вологим (коли відходить мокротиння) і непродуктивним, або сухим. У першому випадку кашель виконує корисну захисну функцію: під час відходження мокротиння бронхи і легені очищуються, тому не розвиваються застійні явища. Коли кашель сухий, відбувається подразнення слизової. Такий кашель може призвести до головного болю і носових кровотеч, підвищення артеріального тиску.
При сухому кашлі призначають пом’якшувальні препарати, наприклад, льодяники "Трависил", "Доктор Мом", "Кофол" (по 1 льодянику 4-5 разів на день). Ці препарати містять екстракти різних трав і смакові добавки. Добре пом’якшує кашель молоко з маслом какао і медом (підійде квітковий). Для лікування кашлю, особливо у дітей, можна скористатися таким рецептом: в 1/2 склянки лимонного соку потрібно розчинити 2 столові ложки меду і столову ложку медичного гліцерину. Отриману суміш вживати по чайній ложці 6-8 разів на день.
Якщо під час кашлю відходження мокротиння ускладнене, необхідна протикашлева терапія. Призначають препарати, які допомагають кашлю виконувати корисні функції – очищувати дихальні шляхи. Якщо їх не вживати, внаслідок застою мокротиння може розвинутися запалення легень. Щоби цього не сталося, лікар призначає відхаркувальні препарати. Але пити самостійно будь-які ліки не варто, особливо ця рекомендація стосується антибіотиків.
ДО ТЕМИ
- Вологий кашель, при якому виробляється мокротиння, зазвичай виникає під час застуди. Взимку він може тривати впродовж кількох тижнів.
- Наявність сухого кашлю вказує на такі серйозні проблеми, як кашлюк, ларингіт, трахеїт тощо. Переважно до такого кашлю призводить вірусна інфекція. Кашель, який розпочався раптово, може свідчити про те, що вдихнули стороннє тіло.
- Якщо кашель затягнувся довше, ніж на три тижні, знадобиться допомога пульмонолога. Щоби визначити причину, лікар повинен призначити загальний аналіз крові, рентгенографію легень. Затяжний кашель небезпечний, навіть якщо не турбує. Насамперед це сигнал, що бронхи не можуть впоратися зі своєю роботою. Можлива й інша причина – наявність таких захворювань, як кашлюк, бронхіальна астма тощо.
- Якщо кашель з’являється час від часу – нападами, особливо вологої і прохолодної погоди – найімовірніше, інфекція стала хронічною.