Японська кухня в Азії – те ж саме, що французька в Європі. Та ж сама вишуканість, повага до продукту і до людини, яка його споживатиме, така ж підвищена увага до сервірування. Всупереч стереотипам, суші (правильно сусі) – не єдине, чим славиться японська кухня. До того ж у нас помилково кажуть сусі на страви із сирої риби. Насправді ж сира риба – це сасимі, а сусі – будь-яка страва, приготовлена з рису із використанням оцту. Дуже часто в рулетики сусі загортають скибочки огірків, авокадо, моркви.
Японцям відомо понад десять тисяч видів морських тварин, більшість із яких – їстівні. Однак основою щоденного меню японців усе ж таки є рис. Вони вирощують особливий його сорт – з підвищеною клейкістю, щоб зручно було їсти паличками. До речі, така увага і повага до того, хто їстиме, виявляється в усьому: продукти ретельно подрібнюються чи відбиваються, людям різного віку подають різні порції (молодим – дещо більші), у спеку пропонуються менш калорійні страви. І тільки японський кухар восени прикрасить суп ретельно вирізаними з моркви "кленовими листочками".
Сервіруючи, японці цінують красу порожнечі – ніколи не заповнюють посуд дощенту. Крім того, у них немає поняття основної страви, натомість подають багато невеликих порцій різної їжі. Дещо з наших звичних продуктів японці не вживають – наприклад, молоко. Рідко їдять і м’ясо. А якщо вже їдять, то готують його дуже вишукано.
Етикет користування паличками (хасі)
- Не можна длубати їжу – брати лише верхній шматок
- Не користуючись, покласти палички гострими кінцями ліворуч
- Не затискати їх у кулаку – сприймається як погроза
- Не втикати "стовпом" у їжу – це елемент поминальної трапези
Рецепт
японської кухні
Темпура
Філе білої риби – 400 г
Креветки – 300 г
Морква – 1 шт.
Картопля – 3 шт.
Цибуля – 1 велика
Яйце – 2 шт.
Холодна вода – 2 чашки
Борошно – 2 чашки
Нарізати рибу пластинками товщиною півсантиметра. Моркву, картоплю і цибулю – кільцями однакової товщини. Приготувати кляр з яєць, борошна і дуже холодної води. Занурювати в нього кожен шматок і смажити в розжареній олії. Креветки смажити і їсти цілими, не чистити. Для утворення хрумкої скоринки важливий великий контраст між температурою кляру та олії.
Подавати із соусом, приготовленим із соєвого соусу (4 ст. л.), саке або білого столового вина (5 ст. л.), тертої білої редьки (3 ст. л.). Однак не поливати соусом, а подати його в окремій чашці.
Словничок
- Сусі – страва з рису з рибою або овочами
- Сасимі – страва із сирої риби
- Саке – рисовий алкогольний
напій (16-18 градусів)
- Темпура – овочі
або морепродукти у клярі
- Сукіякі – запечене м’ясо
- Тофу – соєвий сир
26-02-2005, 20:14
0
3 476