У всьому винен мозок
Яка рука у людини буде домінувати, залежить від особливостей функціонування мозку. Не таємниця, що ліва півкуля мозку контролює праву половину людського тіла, зокрема і праву руку, а права – ліву, зокрема ліву руку. Інтрига у тому, що півкулі виконують різні функції. "Логічною" психологи називають ліву півкулю, тому що вона домінує під час виконання таких операцій, як читання, письмо та логічні роздуми. "Інтуїтивною" або "емоційною" вважають праву півкулю, яка має справу з інформацією, що надходить з різних органів відчуттів.
Більшість вчених вважають, що через недорозвинутість психіки і невміння говорити у новонародженого півкулі головного мозку взаємозамінюються. Функціональні відмінності півкуль мозку, а відповідно, й домінування тієї чи іншої руки виникає у дитини пізніше – у 7-9 місяців. А до трьох років можна вже впевнено сказати, чи ваша дитина лівша.
Лівші талановитіші
Ще декілька років тому у школах намагалися перевчити "злісних" лівшів, щоби вони були "як усі". Але дитячі психологи забили на сполох, коли виявили, що таке перенавчання дітей з лівої руки на праву призводить до затримки розумового розвитку і навіть до виникнення деяких специфічних проблем – наприклад, заїкання.
Коли від такої практики відмовилися, кількість лівшів збільшилася майже вдвічі і досягла 10-12 відсотків.
Звісно, між лівшами і "праворукими" є відмінності. У "ліворуких" людей немає такого чіткого розподілення ролей між відділами головного мозку, як у "праворуких". Така особливість сприяє розвиткові творчих здібностей у "лівих", тому серед них багато талановитих музикантів, художників і архітекторів.