Винайдене воно командою науково-інженерного центру філії інституту композиційних матеріалів Академії наук національного прогресу. Але до здобутків чернівецьких винахідників належить ще чимало, й зокрема – прозора плівка, яка світиться під дією змінної напруги.
– Плівку між двома електропровідними плівками, одна з яких прозора, можна наносити на скляну, керамічну чи металеву поверхню, – розповідає Дмитро РУДИК, директор науково-інженерного центру. – Звичайна розетка надає частоту у 50 герц, але для цієї плівки потрібно два-три кілогерци. Тому ми розробили спеціальний пристрій – перетворювач частоти, який цю частоту змінює. Задавши необхідний тон – зелений, жовтий, червоний тощо –
ввімкнена плівка світитиметься цим кольором, білий колір також можливий. Плівка не під напругою має слабкий жовто-зелений відтінок. А потужність, яку вона споживає, коливається від міліват до кількох ват.
Застосовувати цей винахід можна у темряві, там, де треба бачити інформацію здалеку. За словами науковця, вже зацікавилися новинкою обласні автоперевізники. Плівку, яка світиться, можна, використовувати для інформації про маршрути, номери маршруток, тролейбусів, для дорожніх знаків тощо. За такою ж схемою можна використати плівку, яка світиться, у метро, для оформлення світломузики, інформаційних стрічок на автовокзалах, у супермаркетах, у номерах будинків, під’їздів, назвах вулиць тощо.
Дмитро Рудик каже, що
чернівецький науково-інженерний центр має ще декілька розробок винаходів, які можуть значно скоротити витрати електроенергії і будуть простими й практичними у застосуванні. Про них ми розповімо у наступних числах "МБ".
31-03-2005, 16:42
0
2 444