Чернівці C
Молодий буковинець » Світ вітав його стоячи

Світ вітав його стоячи

---
1 995
0
Вісімдесятирічний Дмитро Гнатюк за власним визначенням подібний до міцного бука і досі живиться енергетикою Пруту. А нещодавно "баритона світової слави" відзначили почесним званням Героя України. Але він навіть не замислюється над тим, щоби розслабитися і насолодитися розміреним життям. "Виловити" Дмитра Михайловича не так вже й легко: то гастролі, то незліченні ранкові перемовини по телефону, то робота в опері.

Утім, після насиченого робочого дня нам вдається поговорити зі славетним співаком.

Я і досі вчуся жити

– Колись батько сказав вам: "Щоби стати людиною, треба вчитися все життя". Як гадаєте, ви вже навчилися?

– Ще вчуся, звичайно. Тому що постійно виникають нові і цікаві проблеми. Найголовніше, що ніколи не буває забагато того, чого тобі ще треба навчитися. Я в цьому давно переконався і зараз це відчуваю. Не менш важливо – служити своєму народові і любити Батьківщину. Це та наука, котра потрібна нам щодня, вона – наче повітря. Треба любити Вітчизну і допомагати усім, чим можеш. Або чимось маленьким, або чимось найбільшим...

– Гадаю, під час помаранчевої революції ви довели цю тезу своєму народові і всьому світові.

– А знаєте, я тоді переживав якийсь злет. Навіть не можу пояснити, чому ж мені було так легко, звідкіля бралася ота впевненість. Було видно, що народ хоче змін, і потрібно все старе зрушити. Адже до цього ми перебували у якомусь зачарованому колі. Така ностальгія за прекрасним не могла тривати довго. Ми жили у своїй державі, але були там чужими. Віктор Андрійович так яскраво і завзято виступив, сказав, що ми здобудемо для нашого народу волю і правду. Я чесно скажу: ми об’їздили всю Україну. Дай Боже, щоби ця ейфорія тривала.

– У "помаранчевих" турах ви їздили із молодими виконавцями. Спілкування із ними складалося?

– Нам не доводилося нудьгувати. Обов’язково із нами їздив Тарас Петриненко, зрідка Славко, не можу пригадати, як його (Вакарчук – лідер "Океану Ельзи"). Це чудовий естрадний співак. Я виступав із давно відомими піснями, а у них розвивається нова, дуже цікава течія.

– Отже, їхня музика варта уваги. Ви теж колись були великим відкриттям для консервативної публіки.

– Було! На мене дивилися, як на якогось дивного виконавця. Тоді оперному співакові не личило співати естрадні пісні. А в мене була така велика любов до опери! І ще більша любов до сучасної народної пісні. Знаєте, я відкрив багато пісень і багатьох композиторів, проніс їх далеко за межі Союзу.

– Ви тішилися своїми московськими тріумфам и 60-му та 77-му роках?

– Надзвичайно! Але такі ж тріумфи були в Торонто, Нью-Йорку, у різних містах Канади, Америки, Австралії, Нової Зеландії, Західної Європи, Скандинавії. Та що там казати – скрізь!

– І в Африці ви мали неабиякий успіх. Якими були умови виступів там?

– Я дуже здивований прийомом африканців. Виступали ми під чистим небом, без усіляких засобів підсилення і мікрофонів. Я співав натуральним голосом. Здивувало те, що для них це видовище було незбагненним.

– За такого клімату, як в Африці, не важко було співати?

– Надзвичайно важко. Гастролі Африкою тривали майже три місяці, і це погано позначилося на моєму здоров’ї. Але все проживається. Я дуже щасливий, що мені моя Буковина дала таку енергію. Босими ногами я ходив по цій землі. Ще була рання весна і сніг лежав, а я від хати до школи давав стометрівку. Та ще й таку, що запросто міг би стати чемпіоном.

Моє перше кохання – з Мамаївців

– Наскільки ностальгійними є спогади про Мамаївці, наскільки вони є смішними?

– Там усе життя смішне було (сміється – ред.). Я змалечку був закоханий у пісню. Коли я пас вівці чи корову, хлопці мене змушували співати. Тоді мені було 4-5 років. Якщо була доброзичлива атмосфера, я співав. А вони сміялися! Там було чого сміятися, я би й сам засміявся. Бо я співав якось по-своєму, як кожна дитина. Можливо, і підсвідомо вже тоді вкладав у пісню своє серце. Проте в ті моменти, коли вони змушували, а я не хотів співати, мене били. Тоді я обурювався, скаржився мамі. Вона приходила і мирила нас.

– Ваше перше кохання теж було у Мамаївцях?

– Звичайно! Там було і перше кохання, і перша розлука. То була майже перша дівчина на селі, але хто вона – це моя таємниця.

– Позаяк ви з Буковини, мусили знатися із нашим славетним Назарієм Яремчуком.

– Це єдиний співак, з яким я міг знайти спільну мову. Ми були великими приятелями. Він міг розповісти мені про свої сердечні справи, і я його розумів. Нас дуже єднала національна ідея. Так само, як і я, він хотів донести слово, пісню і мову до слухача, показати, які вони прекрасні і мелодійні. Дуже шкода, що Назарій так рано пішов від нас, надто коротке у нього було життя. Він був дуже приємним і добрим чоловіком, яскравою особистістю.

На Уралі складав танки

– Під час війни ви працювали на Уралі. Це були важкі часи?

– Взагалі дивуюся, як то пережилося. Я закінчив учительські курси, коли звільнили Буковину, і повинен був працювати у школі. Але в той час, коли до села з війни повернулися перші мої ровесники, я не зміг залишатися. Дехто з них прийшов без ноги, дехто без руки, і мені було соромно залишатися. Я пішов у військкомат, і мене забрали в армію. На фронт не потрапив тільки тому, що пережив колосальне бомбардування. Після шпиталю нас направили на військовий завод у Нижній Тагіл. Я був там не тільки слюсарем. Нас, молодих хлопців, кидали у всі цехи, де дуже потрібна була сила та енергія. Ми складали танки, давали енергію, плавили сталь, одне слово, робили все, чого потребував такий великий завод. Нас, буковинців, та й українців загалом, дуже поважали. Я таки встиг організувати там дуже гарний хор, з яким ми потім виступили на День Перемоги. Директор заводу одразу після війни направив мене до консерваторії. З цього і розпочався мій шлях у мистецтво.

– Десь два роки тому розійшлося повідомлення, що вас не стало. Як ви сприйняли цю звістку?

– (Сміється – ред.) Був привід пореготати. Для мене це було вже не вперше. Коли я був ще у розквіті своїх сил, "Голос Америки" чи ВВС передали, що мене смертельно поранено. Наче я у тяжкому стані лежу у польському шпиталі. Звичайно, то була брехня. Коли мене бачили після цього, неодмінно запитували: "Скажіть, куди вас поранили?" На це я тільки сміявся і казав: "Та нікуди!" Навіть не засмучувався через такі чутки.

Японці вітали "Черемшину" стоячи

– За кордоном вас називають баритоном світової слави. Погоджуєтеся із цим визначенням?

– А чому б і ні? Це була моя епоха. Коли я їхав за кордон, мені пощастило, що на Гнатюка був попит. Бо досить важко було пробитися за кордон. Мене викликали і хотіли чути. Коли я виступав, мій голос справляв особливе враження. Кілька десятків пісень, заспіваних мною, стали потім народними. Якось я виступав у Японії у новозбудованому акустичному залі на 12 тисяч місць. Коли японці відчували, що виконавець співає своїм натуральним голосом, вони виключали мікрофони. Я тоді співав і арії, і "Стєньку Разіна" й інших російських пісень, але коли завів "Черемшину", особливо цю високу нотку: (співає – ред.) "Всю-ю-юди бу-уйно квітне Черемшина...", вони вимкнули мікрофони. І було чути ще краще! Публіка зірвалася з місць і почала кричати "Браво!". На радощах я їм тричі повторив цей момент.

– Теперішня влада відзначила вас за заслуги званням Героя України.

– Це дуже приємно. Наприклад, від Януковича я не отримав навіть квітів, бо якось ми не контактували (сміється – ред.). А якби отримав, то не викидав би їх. Артист не дуже залежить від політики. Я згадую 1989 рік, коли ми святкували річницю злуки українських земель у Львові. Уперше тоді було виконано пісню "Червона калина". І мені подарували синьо-жовтий прапор і букетик з калини. Один чоловік з оргкомітету підбіг до мене і закричав: "Викиньте, викиньте негайно!" Не називатиму його імені, але він і зараз є популярним співаком, досі співає. А я сів в автомобіль з відкритим верхом і проїхався зі своєю калиною по всьому стадіонові. Для мене називатися героєм – це велика заслуга. Тож я щасливий тепер. І скажу відверто: мене завжди надихала Буковина. І я завжди відчував себе сильним, енергетичним буком.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
[related-news] [/related-news]

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
Не тільки для походу в магазин: як використовувати пластикові пакети в побуті
01:30
В чому користь граната та як швидко його почистити
01:15
Стокгольмський синдром: що це та як проявляється
01:00
Як приготувати марципан вдома: простий рецепт
00:30
Килимок у ванній може призвести до проблем зі шкірою ніг
00:15
Стане як новий: простий спосіб очистити чайник
23:59
Наскільки тривале сидіння шкодить здоров'ю серця: висновок учених
23:45
Кому зі знаків зодіаку пощастить на вихідних, 23-24 листопада
23:29
Оновили графік знеструмлень на Буковині на завтра, 23 листопада: де не буде світла
23:23
Сніг, буревій, ожеледиця: погода на Буковині у суботу, 23 листопада
23:00
Які прізвища вказують на кримінальне минуле та скільки їхніх носіїв на Буковині
22:39
Чернівчан опитали, на що виділити кошти з бюджету міста у 2025 році: результати здивують
22:21
Тельцям - фінансові справи, Левам - кар'єрний успіх: гороскоп на 23 листопада для всіх знаків зодіаку
21:59
Не батюшка і матушка: як правильно звернутися українською - відповідь ПЦУ
21:41
На Буковині відбулася обласна гімназіада із дзюдо
21:20
Пісні музиканта із Чернівців увійшли до популярної відеогри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля" - відео
20:58
На Буковині громад ПЦУ досі вдвічі менше, ніж УПЦ - інфографіка
20:37
Чому треба витирати пил із кімнатних рослин: дві основні причини
20:11
На Буковині попрощаються із солдатом Юрієм Задубрівським
19:52
Рік тому потрапив у моторошну ДТП: у ЧНУ збирають кошти на реабілітацію студента
19:31
Заплатили майже 37 мільйонів гривень: інвестор з Києва скуповує приміщення у центрі Чернівців
19:09
Світло відключатимуть лише один раз: графік знеструмлень на Буковині на 23 листопада
19:00
У Чернівцях зіткнулися дві автівки: рух вулицею Хотинською ускладнений
18:40
У вихідні також будуть відключення світла, але їх кількість зменшиться
18:21
Яким буде початок зими: аномальний грудень прогнозують в Україні
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують
«Українські» слова, які вигадали «совєти», щоб спаплюжити нашу мову. Їх ніколи не існувало
106 902
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає велике щастя в особистому житті
106 744
Не починайте дзвінок зі слів: «слухаю», «так», «алло»: які правила телефонної розмови
64 152
Який колір - такий і характер: виберіть відтінок і дізнайтеся, що ви за людина
58 189
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
57 493
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
49 848
Масштабна пожежа у Чернівцях: житловий будинок згорів дотла - фото
40 245
На Буковині на організаторів ходи до Свято-Успенського монастиря УПЦ МП склали адмінпротоколи
36 792
18 листопада на Буковині запроваджують відключення світла - графік обленерго
32 585
У п'яти областях України скасували графіки відключень: яка ситуація на Буковині
26 583

Свіжий номер

Афіша

1 028 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт

Logo

"Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.