Як зазначив Д. Медоуз, кризу буде спричинено глобальними змінами клімату на планеті. За його словами, про ці зміни питання порушувалося ще 30 років тому, але тоді проблему було визнано неістотною. Зараз же це одна з найсерйозніших проблем в екології.
"Дехто вважає, що зміни в кліматі – це дуже гладкі зміни, які відбуваються протягом століть. Але, на жаль, все свідчить про те, що зміни клімату вже мають місце в нашому житті. Шістдесят відсотків цих змін відбудуться в найближчі 5-6 років, а загальна світова криза почнеться через 20 років", – сказав Д. Медоуз.
За твердженнями вченого, на сьогодні потоки енергії і речовини через земні екосистеми, приблизно, на 20% перевищують рівень, який міг би забезпечувати їх стале функціонування. Тобто біосфера під впливом людини вже переобтяжена на 20%, і, щоб зберегти екосистему Землі, необхідно ці потоки зменшувати. Інакше станеться криза, яка потягне за собою зростання смертності і різке падіння рівня життя на всій планеті. Первинний поштовх до цих погіршень станеться через погіршення якості довкілля і продуктів харчування. Тобто, буде погіршена якість грунту, отже, буде збільшене використання штучного добрива, що пізніше вплине на самі продукти харчування.
В інтерв’ю Д. Медоуз зазначив, що існує два типи проблем, пов’язані з проблемою довкілля – універсальні і глобальні.
Універсальні, за його визначенням, зачіпають усіх жителів Землі, проте їх можна розв’язати на локальному рівні. Наприклад, забруднення грунтових вод, вирубування лісів. Проблеми такого типу будь-яка країна може розв’язати самостійно, незважаючи на думку країн-сусідів. Другий тип проблем – глобальні – також впливають на всіх жителів Землі, але можуть бути розв’язані тільки шляхом колективної співпраці всього людства. Сюди входять такі проблеми, як зміна клімату, спустошення рибних запасів світового океану, контроль за ядерними озброєннями і озонова проблема. Кіотський протокол, за словами вченого, – це перша спроба об’єднаного людства якось розв’язати проблему, що склалася.
Ім’я Денніса Медоуза стало широко відоме в усьому світі після публікації в 1972 році доповіді Римському клубу "Межі зростання", в якому було зроблено першу в глобалістиці спроба кількісної оцінки процесів, що відбуваються на планеті, із застосуванням методів системного аналізу закономірностей використання природних ресурсів, проблем демографії, стану здоров’я населення.