П’єсу "Кабаре Брут, або Сцени із псячого життя" за мотивами творів Брехта, Мереса і Ашкеназі написав Зєев бен Еліезєр, він же – Володимир Воробйов, актор, режисер, прозаїк, поет і драматург, а також режисер-постановник вистави та автор сценічного і музичного оформлення. Вперше виставу було поставлено 2001 року в Єрусалимі, де Воробйов зараз живе і працює, а 2004 року – відтворено ним же у Санкт-Петербурзі, де він навчався, зіграв десятки ролей і поставив майже сотню вистав. "Кабаре "Брут" мала великий успіх також у США, Англії, Німеччині, Франції... Цими ж днями виставу побачили і в Чернівцях, де автор народився і робив свої перші творчі кроки у драматичному гуртку під керівництвом знаменитої акторки Валентини Безпольотової.
Поштовхом до створення вистави стали дві з половиною хвилини німецької документальної кінохроніки. У роки Другої світової війни в єврейському гетто Терезіні на театральній сцені концтабору було зіграно 620 вистав усіх жанрів: драма, опера, балет, оперета... А зі 150 тисяч євреїв, що населяли гетто, вижити вдалося лише п’ятій частині.
За законами теорії "епічного театру" Бертольда Брехта, з її обов’язковим "ефектом відчуження" (коли відомі факти і явища зображуються у несподіваному вигляді), актори розповідають про трагедію знищення євреїв нацистами у гротескній формі. При цьому послуговуються всіма театральними жанрами, крім самої трагедії. Зловісний рефрен "Скільки євреїв – стільки роботи, скільки роботи – стільки євреїв", який повторюють справжні арійці, замордовуючи чергову жертву, змінює рефрен музичний – легковажна пісенька у виконанні Лайзи Міннеллі з фільму "Кабаре". У контексті подій вона звучить не менш зловісно.
Український переклад п’єси здійснила Ольга Якимович, а відтворили на сцені заслужений артист України Мирослав Маковійчук (Брут), Лариса Попенко, Людмила Скрипка, В’ячеслав Стаханов і Денис Левченко, які зіграли нечувану в одній виставі кількість ролей – майже сорок! Причому всі перевтілення з переодяганнями відбувалися просто на очах у глядачів, а персонажі змінювали одне одного, як у калейдоскопі, створюючи галерею образів і жодного разу не покинувши сцену.
Попри масштабність режисерського задуму і надто короткий термін його втілення (лише 24 дні), а також не найзручнішу дату прем’єрного показу (предвеликодня субота, 30 квітня), чернівецька прем’єра "Кабаре "Брут" мала неабиякий успіх. Уперше на пам’яті автора цих рядків театральну прем’єру відвідав голова облдержадміністрації з дружиною. Це, вочевидь, добрий знак. Як розповів колись художній керівник Львівського театру ім. М. Заньковецької Федір Стригун, їхні справи пішли вгору після того, як театр почали відвідувати перші особи області.
Повторний прем’єрний показ вистави відбудеться сьогодні, 7 травня. Зважуся на прогноз, що частина театралів прийде вдруге. Цього разу – "на Скрипку". Навіть головний герой – вівчарка Брут – на тлі ефектних перевтілень Людмили Срипки опинився на другому плані. Скидається на те, що в репертуарі Чернівецького муздрамтеатру з’явилися вистава і актриса, на яку будуть ходити, як колись на "Вовчиху" з Галиною Янушевич.
7-05-2005, 22:42
0
2 005