– Нині відроджується культ лазні, яка здавна відома цілющими властивостями, – переконаний архітектор Ярослав ВОЛОЩУК. – Але, на превеликий жаль, останнім часом у садибах, готелях будують сауни із сухою парою. Навіть якщо вони працюють не на електриці, а на дровах, то не зможуть створити достатньо комфорту. А раніше, у давньоруських поселеннях, будували саме вологі парові лазні. Мені часто доводилося бувати у лазнях різної конструкції та з різним принципом дії. Але вразила приватна лазня, яку я нещодавно відвідав у одного газди із Садгірського району міста.
Фахівець розповів, що ця лазня вирізняється двома особливостями. По-перше, дві стіни оздоблено не деревом, а червоним каменем з берегів Дністра. У ньому помітно виблискують вкраплення срібла, завдяки якому, під дією пари, повітря насичується іонами. Піч працює на дровах, тому корисні часточки золи разом із парою також збагачують повітря. Інша особливість – незвичайна конструкція печі. Розташована піч ізольовано, а у самій парильні є дверцята, їх замазують глиною, коли паряться звичайно. А для оздоровлення травами їх треба відчинити і хлюпнути в отвір відвару. Архітектор переконаний, що в офіційній медицині варто застосовувати такий медод лікування багатьох недуг, а також для здійснення фізпроцедур.
Коментар фахівця
Наталія ХОЛОДЕНКО,
терапевт:
– У лазні із сухою парою не так стрімко піднімається артеріальний тиск. Тому гіпертонікам паритися у лазні з вологою парою не бажано. Усім іншим можна відвідувати таку лазню, тим паче, якщо пара буде трав’яною – з ромашкою, звіробоєм, шавлією. Такі фізпроцедури необхідні людям, які потерпають від захворювань дихальних шляхів. Корисно паритися у такій лазні і з метою профілактики.
1-02-2005, 18:51
0
2 061