Щоби не було камінців у нирках, пийте воду

---
13 445
0
Сильний безперервний біль у попереку, що переходить у пахову ділянку, стегно – так виявляє себе ниркова колька, гострий прояв сечокам’яної хвороби. Що слід робити, щоби вас не спіткала така неприємність, – дізнайтеся з нашої розмови з лікарем-урологом, професором БДМУ Валерієм Зайцевим.
– Як іще, крім ниркової кольки, виявляється сечокам’яна хвороба?
– Якщо камінці в нирках невеликі, клінічним проявом хвороби найчастіше є все ж таки ниркова колька. Камінець виходить у сечовід, перекриває витік сечі, нирка набрякає, виникає біль. Але не раз бувало, що до нас в урологічне відділення потрапляли люди з тупим болем у попереку, причиною якого були великі камені, які давно формувалися і нічим себе не виявляли. Водночас тупий біль у попереку може бути виявом багатьох інших хвороб. Тому в такій ситуації призначається ультразвукове дослідження. Це найпоширеніший та найдоступніший метод діагностування сечокам’яної хвороби. Адже УЗД-апарати тепер є в кожному районному центрі, і за 15 хвилин можете обстежитися. Інші річ, як реагують люди на результати цих обстежень. Якщо, наприклад, є "множинні конкременти діаметром 3-4 мм", пацієнт у паніці біжить додому і каже рідним, що у нього всі нирки забиті камінням. Насправді це не слід сприймати як трагедію. І навіть якогось серйозного лікування тут не треба. Головне, що можна порекомендувати за такого діагнозу – вживати якомога більше рідини, від 2,5 літра на день. Звісно, за відсутності протипоказань з боку серцево-судинної системи. Зараз доведено, що кількість рідини, яку ми вживаємо, – один із найголовніших чинників виникнення сечокам’яної хвороби: що менше рідини – то більше шансів, що каміння в нирках утвориться. Адже нирки виділяють солі – це нормальний процес. І якщо ці солі розчинені у великій кількості сечі, вони не випадуть в осад, не зліпляться і не перетворяться на камінці. І навпаки.
– Якщо камінці утворюються не в нирках, а в сечовому міхурі, це інакше виявляється?
– Якщо камінь утворився в сечовому міхурі – це обов’язково пов’язано з якимись іншими проблемами. Найчастіше таке трапляється у чоловіків і пов’язано зі збільшенням простати: вікова гіперплазія чи новоутворення. Через це порушується відтік сечі, накопичуються солі в сечовому міхурі й утворюються камінці. У жінок така проблема виникає надзвичайно рідко, і найчастіше це камінці, що утворилися на якихось сторонніх тілах. Йдеться про шовний матеріал, наслідки операцій, лікарських маніпуляцій. У нас була молода пацієнтка з каменем у сечовому міхурі, і виявилося, що утворився він на... шматочку внутршньоматкової спіралі, яку їй поставив гінеколог 11 років тому. Та спіраль не лише пошкодила стінку матки, а ще й "помандрувала" в черевній порожнині до сечового міхура. Дивовижно, що ця історія не закінчилася трагічно.
– У народі вважається, що камінці загрожують тим, хто полюбляє солоне...
– Причини виникнення сечокам’яної хвороби чітко не встановлені. Це можуть бути вроджені особливості: порушення ферментних обмінів, анатомічні аномалії нирок. З іншого боку, сечокам’яну хворобу з утворенням сечокислих каменів, уратів, у XVIII-XIX століттях називали хворобою благополуччя. Вважалося, що вона переслідує людей, які достатньо багаті, щоби дозволити собі їсти багато м’яса, жирної їжі. А у бідняків, які споживали те, що росте на городі, каміння в нирках утворювалося рідше. Тож багато м’яса, а особливо субпродуктів – це ризик. У них містяться так звані пурини, які в нашому організмі перетворюються на речовини, з яких формуються камені. Певна кількість речовин, з яких формуються камені, міститься в міцному чаї, міцній каві. Є певна загроза у зловживанні продуктами з високим вмістом кальцію, а також полуницею, смородиною. Однак усі ці дієтичні рекомендації, так би мовити, неостаточні. Єдине, що точно доведено, – це кількість рідини. У нашому відділенні в липні-серпні зростає кількість пацієнтів з нирковою колікою. Річ у тім, що під час спеки ми втрачаємо багато води з потом, а поповнити її запаси забуваємо. Сеча стає більш концентрованою, солі зліплюються, утворюються камінці.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:


Logo
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Foreningen Ukrainian Media Fund Nordic в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.