Засмагати корисно: завдяки легкій засмазі у шкірі виробляються ферменти і гормони, які підвищують імунітет. Але засмагати потрібно з розумом. Хоча так вже у нас заведено, що на сонці ми перебуваємо декілька годин, доки засмага не нагадає про себе опіками і болем.
– Усі знають, що перший "сеанс" засмагання повинен бути нетривалим, але мало хто цього дотримується, – каже дерматолог Чернівецького обласного шкірно-венерологічного диспансеру Ірина ПРОХОРОВА. – Загалом, якщо засмагати у регіонах, подібних до нашого, то це можна робити протягом 20-40 хвилин, якщо на півдні – 10 хвилин. Не варто з’являтися на сонці з 11 до 15 години, коли воно найактивніше.
Усміхнені дівчата з реклам радять засмагати лише із сонцезахисними кремами, але чи справді вони ефективні?
– Ультрафіолетові промені негативно впливають на так звані еластичні волокна у шкірі, які не поновлюються, тому шкіра швидше старіє. А сонцезахисні креми можуть захистити шкіру, – вважає Ірина Миколаївна. – По-перше, вони мають жирову основу, яка підживлює шкіру. По-друге, створюють захисну плівку. Але це за умови, якщо засіб не підроблений, тому купувати його краще в аптеках. Крім того, варто звернути увагу на виробника, бажано, щоби крем випускало якесь фармацевтичне підприємство. А підроблений сонцезахисний крем – це просто жирова основа, яка зовсім не захищає шкіру від променів.
Про сонцезахисні креми варто потурбуватися тим, хто їде на "закордонний" Південь, тобто до Туреччини, Болгарії, Єгипту.
Купуючи сонцезахисний крем, насамперед потрібно звернути увагу на етикетку, де є інформація про кількість сонцезахисних одиниць (SPF). Для чутливої шкіри підійдуть засоби із максимальним числом SPF – 60-70. В інших випадках буде достатньо 10-30 SPF.
"Знеболювальне" – кисле молоко та картопля
Якщо вам все ж не вдалося вберегтися від сонячних опіків і пекучий біль не дає заснути, скористайтеся спеціальними протиопіковими засобами, наприклад, спреєм "Пантенол". Щоправда, коштує він у середньому 30 гривень. Дешевшим засобом буде синтоміцинова емульсія (3,5 гривні). Почервонілу шкіру можна змочити 70-відсотковим спиртом чи просто горілкою. Крім того, в аптеці порадили ще й спрей "Олазоль" (15 гривень) чи мазь "Пантестін" (5 гривень).
Якщо медикаментів під рукою немає, можуть зарадити народні засоби. "Швидкою допомогою" у домашніх умовах може бути кисле молоко, сметана, також можна натерти на дрібну терку картоплю і цю суміш прикладати до обпеченого місця. Але найкращим засобом від опіків у народі вважається сеча.
Людям, які потерпають від сонячних опіків, потрібно більше пити, адже організм зневоднюється.
Занадто засмаглі клітини шкіри передчасно відмирають, тому шкіра починає лущитися і стає ще вразливішою для сонця. Крім цього, від надмірного перебування на сонці можуть утворитися пухирі. Загалом із сонячними опіками краще звернутися до лікаря, адже вони призводять до пігментації шкіри – коричневих плям, які не виліковуються.
Пляжні правила
- Почервоніння шкіри через 10 хвилин після виходу на сонце свідчить про високу чутливість. Якщо через декілька годин шкіра не реагує на – у вас стійка до ультрафіолету шкіра.
- Сонце найактивніше з 11 до 15 години.
- Вважається, що одиниця SPF послаблює дію ультрафіолету удвічі.
- Перед виходом на пляж не варто користуватися дезодорантами, парфумами, одеколоном. Деякі компоненти парфумерних засобів розпадаються під дією ультрафіолету і призводять до хімічних опіків.
- Особливо обережно потрібно ставитися до засмагання світловолосим людям, рудим, з голубими та сірими очима, а також дітям – їхня шкіра найчутливіша.
9-06-2005, 23:03
0
2 454