Починаючи з двадцяти років, кожен ризикує захворіти на варикозне розширення вен. Відчуття важкості у ногах, швидка втомлюваність – це перші небезпечні ознаки, які свідчать, що клапани на венах ніг, які орієнтують притік крові до серця, "не спрацьовують" належним чином, і відбувається затримка крові у венах.
Хворіють продавці
та бухгалтери
– Варикозне розширення вен на 90 відсотків – хвороба спадкова, – розповідає хірург Вікторія НЕСТЕРЕНКО. – Призводить до цього погана робота клапанів у ногах.
Але ця хвороба може з’явитися і з часом. До категорії ризику належать насамперед люди, які змушені на роботі тривалий час стояти, тобто продавці, перукарі тощо та представники "сидячих" професій – бухгалтери, програмісти, офісні працівники. У такому разі відбувається застій крові у ногах або в органах малого тазу.
Спричиняють розвиток венозних захворювань і такі чинники, як зайва вага тіла, недостатня рухливість, неправильно підібране взуття і надмірно вузький одяг.
За статистикою, жінки від варикозного захворювання потерпають у 5-6 разів частіше, ніж чоловіки. Це пов’язано з анатомічними особливостями. Досить часто варикозне розширення вен проявляється під час вагітності. Адже саме у цей час жінка відчуває велике навантаження, у неї погіршується відтік крові по венах ніг.
З віком втрачається еластичність стінок вен, і це одна з причин виникнення варикозного захворювання у людей похилого віку.
Чим небезпечне
Спочатку у людини з розширеними венами на стегні та гомілці не виникає жодних неприємних відчуттів, це, швидше, косметичний дефект. Але з розвитком хвороби з’являються набряки, біль, судоми ніг наприкінці дня. Вени вже не просто просвічуються через шкіру, а стають широкими та вузлуватими. Через порушення кровообігу та застій у венах відбувається і застій у шкірі, яка темнішає.
Небезпечне варикозне захворювання тим, що венозний застій призводить до утворення тромбів – згустків крові у венах, так званого тромбофлебіту. А тромб, який "відірвався" і почав рухатися кровотоком, є загрозою для життя.
– Хвороба прогресує не завжди, але якщо вже є виражений варикоз, то без оперативного втручання, на жаль, не обійтися, – каже Вікторія Анатоліївна. – Люди часто не погоджуються на операцію, але дуже важливо зробити це вчасно, щоби уникнути надалі ускладнень.
Запобігаємо хворобі
- За перших ознак хвороби користуйтеся венозними гелями на основі кінського каштану. Вони зменшують набряки ніг і зміцнюють стінки судин.
- Щоби ноги менше втомлювалися, можна зміцнити їх спе-ціальною нескладною гімнастикою.
- Підніміть ноги і робіть згинаючі рухи стопами. Постійте спочатку на одній нозі, потім на іншій. Ці вправи добре відновлюють кровообіг у ногах.
- Якщо є можливість протягом дня відпочити, не завадить покласти ноги на стілець чи якусь підвищену поверхню, щоби відбувався кращий відтік крові.
- Набряклі втомлені ноги корисно протирати льодом. Ще краще приготувати лід із настою шавлії, квіток ромашки, польової волошки або трави деревію.
- Щодня масажуйте ноги жорстким рушником від пальців угору. Стопу можна масажувати сильно, а коліна і стегна – слабше. Масаж слід робити до почервоніння шкіри. Після цього змастити шкіру спеціальним кремом для ніг або рослинною олією.
- Якщо втомлені ноги розболілися, розітріть їх сумішшю оливкової олії із сіллю – 1 чайна ложка на склянку олії, розмішувати, доки сіль не розчиниться. Також можна застосовувати сік лимона або суміш соку лимона навпіл із рослинною олією.
- Щоби "розігнати" кров, після сидячої роботи прогуляйтеся пішки.
19-05-2005, 14:15
0
4 761