У Чернівецькій області найпоширенішим злочином у сфері інформтехнологій є крадіжки паролів доступу до Інтернету. В Україні ж від злочинців-інтелектуалів найчастіше страждає телефонний зв’язок.
За словами оперуповноваженого ВДСБЕЗ УМВС області Василя НАВРОЦЬКОГО, минулого року на території області найбільш поширеним видом незаконної діяльності в сфері інформаційних технологій було використання крадених логінів та паролів з доступу до Інтернету. Тобто, зловмисники заходили у всесвітню мережу, користуючись чужими логінами та паролями, які надавали доступ до Інтернету. Платив же за все законний власник. Приміром, групу осіб, які займалися такою діяльністю, викрито у Хотині. Крадуть логіни та паролі найрізноманітнішими способами, починаючи від найпримітивнішого – просто підгледіти, і закінчуючи крадіжками за допомогою спеціальних програм. Викрити таких злочинців буває досить важко. Краденим Інтернетом вони намагаються користуватися недовго, щоби законний користувач не помітив. Мало хто стежить, скільки часу він точно був у Інтернеті. Окрім того, цей логін та пароль часто розсилають всім своїм знайомим, і встановити, хто ж насправді був злодієм, доволі важо.
Щодо хакерських атак, наразі жодна приватна фірма чи державний орган не заявляли до міліції про спроби зламу хакерами їхніх комп’ютерних мереж. Можна припустити, що ці спроби бувають, але більшість воліє боротися із цим власними силами, посилюючи ступені захисту. Тобто впіймають чи не впіймають хакера, значно залежить від потерпілого. Якщо він звернеться до правоохоронців, то й буде здійснюватися відповідна робота з пошуку зловмисника. Проте на технічному рівні знайти його доволі важко. Належного устаткування міліція не має. Тож часто, коли заявляють про випадки незаконного втручання чи використання мереж, міліція працює спільно з "Укртелекомом" чи "Укрчастотнаглядом".
Але правопорушення у сфері високих технологій – це не тільки незаконні проникнення в інформаційні мережі. Минулого року було викрито групу, яка займалася продажем, переважно серед студентів, підробних безлімітних телефонних карток. Завозили їх в область зі Львова. Народні умільці для виготовлення підробки використовували старі телефонні картки, які переробляли так, щоби вони стали безлімітними. Правоохоронці встановили понад десять випадків використання таких карток. За ними студенти надзвонювали величезні суми по міжміському зв’язку.
Було порушено й шість кримінальних справ за незаконне використання програмного забезпечення. Проблема з притягненням до відповідальності піратів, які крадуть чи використовують крадені програми, полягає в українському законодавстві. Для настання кримінальної відповідальності необхідна певна мінімальна сума завданих збитків законному авторові програми. Пірати ж використовують зазвичай невеликі партії, які тягнуть максимум на адміністративну відповідальність. Хоча загалом від багатьох піратів автор зазнає величезних збитків. А українським законодавством передбачено такий порядок обчислення суми мінімальних збитків, що вона з кожним роком стає більшою, тож притягнути зловмисників до кримінальної відповідальності стає дедалі важче.
Згідно із дослідженнями, здійсненими Центром дослідження проблем комп’ютерної злочинності, злочини, за які передбачено відповідальність розділом 16 "Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж" Кримінального кодексу України, у 36 відсотках випадків скоюють жінки, у 64 – чоловіки.
Вік осіб, які скоюють ці злочини, – від 16 до 57 років.
Соціальний стан:
- 6% – учні шкіл;
- 6% – студенти;
- 6% – працівники вищих навчальних закладів;
- 18% – касири банків;
- 12% – програмісти та інші.
Двадцять п’ять відсотків злочинців мають вищу освіту, 20% – на момент скоєння злочину ніде не працювали, 5,9% – раніше притягувалися до кримінальної відповідальності за злочини проти власності.
У банківській сфері скоюється 18% злочинів з використанням комп’ютерних технологій, у торговій системі – 6%, у сфері інтелектуальної власності – 20%, у сфері телефонного зв’язку – 50%, у сфері бізнесу – 5%.