Про це заявив глава другої за чисельністю фракції Європарламенту – соціалістичної Мартін ШУЛЬЦ. "Якщо Конституцію не буде прийнято, то Євросоюз продовжить працювати на основі Договору Ніцци", – зазначив він. Проте, на думку парламентарія, Договір Ніцци практично не має інструментів для забезпечення подальшого розширення Євросоюзу.
У кулуарах Європарламенту вважають, що невдача Конституції ЄС на референдумах у Франції та Нідерландах відкладає можливе ухвалення нового інтеграційного документа на 5-10 років.
Тим самим перспективи прийому в ЄС таких країн, як Македонія, Хорватія, а також Туреччина, переносяться на невизначену перспективу. Питання ж про Україну взагалі втрачає для Євросоюзу актуальність, зазначають у Страсбурзі.
Натомість віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції Олег Рибачук, який відомий своїми надто оптимістичними настроями щодо європейських перспектив України, вважає, що внутрішні політичні проблеми Євросоюзу не матимуть впливу на наш намір туди потрапити.
Ігор БУРКУТ, кандидат історичних наук, політолог: "Провал референдумів у Франції та Нідерландах безумовно впливатиме на долю подібних опитувань в інших країнах ЄС, тому керівництво Євросоюзу повинно виробити нову тактику, спрямовану на масову підтримку Конституції ЄС. Аналіз причин провалу свідчить, що значна частина населення країн – старих членів ЄС – протестує проти розширення Євросоюзу, бо не хоче ділитися своїми прибутками з бідними постсоціалістичними країнами. Тому розмови про припинення зростання ЄС мають передусім тактичний характер. Якщо ж виходити з
об’єктивних реалій, то процес євроінтеграції має завершитися лише тоді, коли ЄС об’єднає усю Європу. Втім завершення цього процесу навряд чи відповідає національним інтересам США і певною мірою деяких інших держав. Тому боротьба між двома тенденціями – подальшого розширення інтеграційних процесів, з одного боку, та їх згортання, з іншого, – буде визначати загальний перебіг подій в Європі впродовж декількох наступних років.
9-06-2005, 23:22
0
1 771