Кількість областей під час здійснення адміністративно-територіальної реформи змінюватися не буде, – запевнив віце-прем’єр-міністр України Роман Безсмертний під час обговорення в Івано-Франківську законопроекту "Про територіальний устрій України". Після реформи в Україні буде 33 регіони – 24 області, Крим, міста зі спеціальним статусом – Київ і Севастополь, а також шість міст-регіонів: Одеса, Львів, Запоріжжя, Донецьк, Дніпропетровськ, Харків.
Трирівнева модель адміністративно-територіального устрою:
громада – не менше п’яти тисяч мешканців,
район – не менше 70 тисяч,
регіон – області, Крим, міста зі спеціальним статусом та міста-регіони, які мають не менше 750 тисяч населення.
За словами Романа Безсмертного, держава зараз не може надати якісні послуги населенню із соціального забезпечення, освіти, охорони здоров’я тощо. Причина – у значній централізації влади. Витрати на проведення однієї гривні з центру до простої людини такі, що втрачається будь-який сенс у її проведенні. Тож повноваження місцевого самоврядування буде значно розширено.
Громада (рівень села, селища) займатиметься: дитячими дошкільними закладами, доглядом за особами похилого віку та інвалідами, турботою про сім’ю та підростаюче покоління, початковими середніми школами, вечірніми школами, плануванням, використанням землі, охороною довкілля, благоустроєм території, утриманням доріг, дозвіллям та культурою, громадським транспортом, побутовим забезпеченням, санітарним контролем.
Районні органи місцевого самоврядування матимуть приблизно такі ж самі повноваження, але вже на вищому рівні. Наприклад, підготовка спеціалістів у ПТУ та коледжах, утримання місцевої міліції. До повноважень обласних рад належатимуть, окрім цих повноважень на їхньому рівні, також ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, підготовка програм регіонального розвитку.
Райдержадміністраціям місця в новій моделі адміністративно-територіального устрою не знайшлося. Щоправда, реформатори залишили обласні державні адміністрації. Але їхні повноваження буде значно звужено. За ними залишаться: контроль за дотриманням Конституції та законів, актів Президента та Кабміну, інших органів виконавчої влади, дотриманням прав і свобод громадян, координація діяльності регіональних представництв центральних органів виконавчої влади, контроль за недопущенням бюджетних диспропорцій.
Роман Безсмертний вважає, що невеликі громади не можуть ефективно розвиватися. Головною складовою економічного розвитку є наявність людських ресурсів та розвиненої інфраструктури. Інвестори ніколи не будуть вкладати гроші там, де ці складові відсутні. Окрім того, у маленьких громадах є серйозна демографічна проблема. Тобто невеличке село саме по собі приречене на поступове вимирання, а у великого є шанси вижити. Проте віце-прем’єр пообіцяв, що параметри нового закону будуть застосовуватися із коригувальним коефіцієнтом до місцевостей, які мають свою специфіку.
За словами Романа Безсмертного, механічного об’єднання районів не буде. Перегляд їхніх меж здійснюватиметься з урахуванням доступності до їхніх центрів та фінансових можливостей територій.
26-05-2005, 13:09
0
1 984