Народні депутати України – Володимир Зубанов з фракції "Регіони України" та Ярослав Кендзьор з "Нашої України" – вирішили створити фонд "Захід-Схід" для подолання розколу українського суспільства, що стався під час виборчої кампанії, та більш близьких контактів між людьми з різних частин держави.
– Фонд "Захід-Схід" має організовувати телемости, взаємні поїздки дітей, обмін студентами, творчими колективами. Адже ми фактично одні про одних нічого не знаємо, – каже народний депутат, голова Партії державного нейтралітету України Володимир Зубанов, який нещодавно перебував у Чернівцях.
– Чи вдасться лише таким чином подолати суспільний розкол?
– Це лише частина заходів. А взагалі повинен бути постійний обмін інформацією. На Донбасі люди повинні знати, що відбувалося в Західній Україні в 1939-40 роках, коли прийшла нова влада і за ніч репресували тисячі людей. На Донбасі цього не знають і думають, що хтось виступав проти влади антизаконно. А на Заході не знають, що таке "Молода гвардія" з Краснодона. Тому повинна бути всебічна інформація про ситуацію в цих регіонах. Необхідні постійні приводи для спілкування, спільні інтереси: культурні, духовні, а в основі усього – економічні взаємини. Повинні також з’явитися політичні сили, здатні об’єднати виборців усієї країни, а не такі партії, за яких голосують лише в окремих регіонах.
– А чим спричинена, на ваш погляд, така різниця в менталітеті населення Заходу і Сходу?
– Різниця менталітетів – це історія. На Схід прийшли люди переважно з Московії ще у 18 столітті. Потім через сто років почалося будівництво вугільних копалень. І теж здебільшого це робили люди, які приїхали. На Заході ж ніхто нікуди не ходив. Люди тут жили тисячі років, склалася певна культура тощо. У нас на Сході багато великих підприємств, де люди працюють, заробляючи 1000 гривень, і дуже задоволені. Тут такого немає, і люди змушені займатися чимось іншим, виявляти ініціативу, йти у сферу малого і середнього бізнесу. Як свідчить досвід Європи – цей бізнес є основою економіки. У нас же велика концентрація капіталу, і це не сприяє розвиткові малого та середнього бізнесу.
– Що робити, аби ці протиріччя подолати?
– Зараз я поїздив багатьма західними регіонами України і побачив, що Захід починає обганяти у своєму розвитку Схід. У вас люди живуть краще. Такі будинки, які я бачив у вас, у нас можуть побудувати 100-200 людей. У нас немає такого індивідуального будівництва житла, такого малого бізнесу і сфери послуг. І треба щось робити, щоби ці протиріччя не поглиблювалися. По-перше, не треба чіпати мовного питання. Мова повинна бути єдиною – українською. Бо якщо немає єдиної мови, то регіони і люди віддаляються. По-друге, треба забезпечити конкурентне середовище для бізнесу – щоб усі конкурували, і олігархи також.
– Чи помітили ви якісь зміни у Чернівцях?
– За декілька годин перебування важко щось помітити. Я у вашому місті був сім років тому. Бачу, що готелі, якими були сім років тому, такими і залишилися. Нормальної їдальні чи ресторану в центрі міста за півгодини я так і не знайшов, а ті, що є, краще до них не заходити. Щодо розвитку малого бізнесу і сфери послуг, мене вразив Івано-Франківськ. Місто за останні роки дуже змінилося в позитивний бік.
24-02-2005, 23:03
0
2 007