Третім святом січневого циклу є Водохреще, або Йордан. Його відзначають 19 січня, на честь хрещення Ісуса Христа в річці Йордані. Звідси й друга назва свята. У церковному ж календарі воно називається Богоявленням Господнім, бо, згідно з Євангелієм, під час хрещення над Ісусом з’явився Святий Дух у вигляді голуба.
Вечір напередодні Богоявлення – також святковий. Святий, або ж Щедрий вечір. Як і 6 січня, готують до столу пісні страви та кутю. І так само весь день перед цим постять. У селах Буковини ще зберігся звичай прикрашати цього вечора трійцю – таку собі новорічну "ялинку" на основі свічі. Подекуди ще ходять щедрувати увечері 18 січня, але цей звичай не такий поширений, як коляда.
Також напередодні Йордана у селах вирубують на річці чи озері хрест у кризі. Відповідно, утворюється і ополонка у вигляді хреста, в якій священик освячує воду. В одних місцевостях це робиться увечері 18 січня, в інших – вранці 19-го. У кожному разі до цієї ополонки прямує все село, щоби набрати свяченої води, яка зберігається потім удома весь рік. Нею кроплять дім, іноді подвір’я та худобу в йорданські дні. Є також звичай умиватися нею, насамперед очі та вуха, щоб упродовж року добре бачити і чути. А відтак свячену воду використовують як ліки, як захист від чарів тощо.
Йорданські вірування
та прикмети
– Кажуть, що у ніч на Водохреще в річках і озерах купається сам Ісус Христос, тому вода цієї ночі "колишеться". Щоб це побачити, треба прийти до ополонки опівночі.
– Вважається, що попіл після всіх різдвяно-новорічних свят не можна зберігати ні в хаті, ні на подвір’ї, бо це віщує пожежу. Увечері 18 січня його треба віднести до річки і висипати на лід.
– Після Йордану щонайменше тиждень не можна прати.
– На Щедрий вечір ніхто не йде до стайні, бо вважається, що худоба в цей час розмовляє людською мовою, і хто це почує, той помре.
– За погодою на Водохреще визначали, яким буде майбутнє літо, а також яких врожаїв чекати. Якщо зірки йорданської ночі блищать – буде гарний врожай. Коли на Йордан дерева вкриті інеєм – вродить яра пшениця. Якщо день морозяний і сонячний – літо буде спекотним.
Як прикрасити трійцю
Вам знадобиться спеціальний свічник на триніжці та велика свіча. Якщо такий свічник не вдається знайти – підійде і звичайний. Свічу треба оперезати барвистою хусткою, герданами і обов’язково доповнити декор пахучим васильком. Васильок – традиційний атрибут Водохреща в Україні. Ним ароматизують свячену воду, гілочку василька використовують для окроплення. Ошатну свічу поставте на найкращому, найпомітнішому місці в кімнаті. Адже це наша українська йорданська "ялинка".
Щедрівка
Щедрий вечір, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Та й зачала щебетати,
Газду з хати викликати.
Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Овечки ся покотили,
Баранчиків породили.
Баранчики – на кожушки,
А овечки – на сардачки.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
14-01-2006, 16:36
0
3 938