Чи приведуть безпекові угоди до миру? Експертка з Чернівців - про «гарантії безпеки» та мільярди від Заходу

Новини України / політика, влада / топ новини / Публікації
2 649
0


Для України метою, визначеною в Конституції, є курс в Північноатлантичний альянс. Проте, коли це станеться, невідомо. Вихід знайшли в індивідуальних безпекових угодах з кожною країною. Що змінюють ці угоди та чи не може це бути "новим Будапештом" – у матеріалі "МБ".



Підписали угоди з усіма учасниками G7

Україна почала активно підписувати безпекові угоди з початку цього року. Першу таку угоду уклали в січні з Великою Британією. Упродовж наступних місяців схожі угоди з нами підписали Німеччина, Франція, Данія, Канада, Італія, Нідерланди, Фінляндія, Латвія, Іспанія, Бельгія, Португалія, Швеція, Ісландія і Норвегія.

Для України важливим був безпековий договір із головним союзником – США. Підписання цієї угоди відбулося на саміті "Великої сімки" 13 червня. Тоді ж схожий документ Київ підписав з Японією.

"З боку США ця угода є "виконавчою угодою", тобто менш формальною, аніж договір, і не обов’язковою для виконання майбутніми президентами країни. Однак для обох сторін важливий і сам факт підписання, і визначена угодою стратегія відносин США – Україна у сфері безпеки. І хоча у ній немає положення про взаємну оборону, але правовий фундамент для наступних кроків закладено", – каже доцентка кафедри політології та державного управління факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ Наталія НЕЧАЄВА-ЮРІЙЧУК.



Також Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ зазначив, що угода зі США містить постачання серйозного озброєння, як-от Patriot та F-16.

"Угода містить гарні положення щодо зброї для нашої оборони, дуже конкретно – щодо систем Patriot, дуже конкретно – щодо постачання ескадронів винищувачів Україні, зокрема F-16. Ми довго для цього працювали", – підкреслив він.

Що змінюють безпекові угоди

Українці, маючи гіркий досвід підписання Будапештського меморандуму, який порушила країна-підписант Росія, розпочавши війну проти нас, насторожені безпековими угодами та бояться знову бути обдуреними.

"Чим вони відрізняються від сумнозвісного Будапештського меморандуму? Насамперед – двостороннім форматом. По-друге, чітко артикульованою стратегією взаємовідносин між конкретною державою та Україною у сфері безпеки й оборони. По-третє, довгостроковістю й, відповідно, незалежністю від результатів наступних виборів, що особливо актуально для нас цього року, адже 2024 – це рік виборів у державах-членах ЄС, США. По-четверте, – продовжує пані Наталія, – ці угоди відрізняються конкретикою: у них прописано, що саме кожен новий партнер пропонує Україні як допомогу, зокрема й у контексті розвитку українського виробництва озброєння. Останнє є надважливим в умовах широкомасштабної війни з Росією. Ідеться про чітко визначену стратегію відносин з державами-партнерами у сфері безпеки й оборони, що забезпечує нам надійний тил та підтримку у війні".

Експертка зазначає, що кожна підписана угода є важливою для підписантів, проте в жодній із них не йдеться про "гарантії безпеки" в повному обсязі.

"Насамперед в контексті активних бойових дій на фронті та агресивних заяв Володимира Путіна, що ставлять світове товариство на своєрідний геополітичний шпагат: з одного боку, не провокувати ядерну державу, з другого, самозберегтися, що неможливо без збереження на геополітичній карті світу України. З огляду на це я б не виокремлювала наразі жодну з угод. Навіть в останній угоді зі США йдеться про готовність Штатів "допомагати Україні підтримувати надійну оборону та здатність до стримування". І ця теза різними формулюваннями представлена й в інших угодах. Тобто, ідеться не про гарантії безпеки, а про підтримку України у її протистоянні російському агресору", – каже Н. Нечаєва-Юрійчук.

Мільярди євро на оборону від Заходу

Попри те, що Україні не надають повних гарантій безпеки та не обіцяють надсилати свої війська задля захисту нашої держави, Київ отримає чималі фінансові вливання в оборонну сферу країни.

"Якщо дозволити собі подумати критично: хто ж надаватиме гарантії безпеки у їхньому повному обсязі державі, яка перебуває у стані відкритої війни? А от військова, гуманітарна, фінансова й інша допомога – це те, що не просто можливо в рамках цих угод, але й прописано ними. І саме це зараз є тим фундаментом, що забезпечує підтримку нашої держави у її боротьбі з російським ворогом у цілком конкретному матеріальному вимірі", – говорить експертка.

Довідка

У 2024 році Україна отримає понад 25 мільярдів євро в рамках угод з безпеки, підписаних з різними країнами. Ще 9,5 мільярда євро – упродовж кількох наступних років. Найбільше військової допомоги цьогоріч нам зобов’язується надіслати Німеччина – 7,6 мільярда. Британія обіцяє надати 3,2 мільярда. євро, Канада – 2,2 мільярда.

В угодах з деякими державами про розмір допомоги не зазначено, як-от з Італією.

Угода з Японією більше зосереджена на співпраці у гуманітарній сфері – у питаннях кібербезпеки, ядерної та хімічної безпеки, боротьби з дезінформацією. Японія не дає нам летальної допомоги, а в угоді передбачено 4,5 мільярда доларів цивільної підтримки.

Надалі Київ планує підписати ще десять угод з різними країнами, серед яких є Польща.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

З окупованих територій вивезли ще 11 дітей
Армія РФ завдала ударів по Покровську: 1 людина загинула, 6 поранені
"Шаг", а не "копійка": перехід на нові монети не потребує додаткових витрат з держбюджету
У Харкові пролунав вибух, місто знову під атакою "Шахедів"
Україна отримає 432 млн доларів на відновлення доріг від Світового банку - Шмигаль
Україна в березні наростила експорт товарів: які показники
Окупанти вдарили дроном по багатоповерхівці в Харкові: постраждала дитина
Українські дрони вразили російські системи ППО вартістю близько 50 млн доларів
Сили оборони знищили рідкісний бронетранспортер РХМ-4 росіян біля Часового Яру
Кількість поранених внаслідок ракетного удару РФ по Кривому Рогу зросла до 14 – ОВА
У трьох школах Чернівців оновлять стадіони: гроші вкладатимуть інвестори
У Чернівецькій ОВА прокоментували заяву депутата про те, що Запаранюк заборонив приходити на сесію
Швеція надасть Україні найбільший з 2022 року пакет допомоги
Услід за попереднім мером: депутати припинили повноваження в.о. міського голови Кіцманя
Запаранюк прокоментував зрив сесії Чернівецької обласної ради
У Чернівецькій міськраді діє "інститут смотрящих", - депутат
Людина авторитетна серед ветеранів: голова Чернівецької облради пояснив, кого бачить на чолі "Ветеран хабу"
Естонія надасть Україні нову військову допомогу на 100 млн євро
На Буковині на трьох пунктах пропуску запустили електронну чергу
У Чернівцях може з’явитися потужна сонячна станція

Колонка

Читають Коментують
У Буковинських Карпатах на відомого ведучого Комарова напав ведмідь
39 590
"Це аферист, який використовує приміщення міста і не платить гроші", - мер Чернівців про керівника волонтерського штабу
17 051
Відома співачка із Чернівців заявила, що йде в президенти
11 012
У Чернівцях горіла церква: що відомо
10 054
"Наш бус повністю знищений": волонтери з Чернівців, які потрапили під ракетний обстріл у Кривому Розі потребують допомоги
9 866
Відсьогодні на Буковині починає діяти заборона на вилов риби
8 776
У Чернівцях зустрінуть двох відважних воїнів, які загинули у Донецькій області
8 393
Волонтери заявили, що "Клічук спить і бачить", як їх виселити із приміщення у центрі Чернівців. У мерії прокоментували
7 296
Вчені назвали продукт, який знижує ризик гіпертонії та високого холестерину
6 699
На Буковині чоловік за кошти гранту відкрив кав'ярню
6 653

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм