RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |



Здавна буковинці прикрашали свої оселі гіллям дерев і квітами, щоби захистити їх від злих духів.

Трійцю відзначають на 50-ий день після Великодня (звідси ще одна назва свята П’ятдесятниця).

Цього року вона припадає на неділю, 12 червня.

– Свята Трійця – одне з 12 найважливіших християнських свят. Вона стверджує триєдиність Всевишнього Бога: Бога Отця – творця Неба і Землі, Бога Сина – Господа нашого Ісуса Христа і Бога Духа Святого, – розповів настоятель храму Преподобної Параскеви Сербської отець Микола Семелюк. – Коли ми ставимо на себе хрест, то промовляємо: "Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа…". Це свято вважають також днем народження церкви, адже тоді на апостолів зійшов Дух Святий, вони заговорили різними мовами й пішли до народів проповідувати вчення Христове.



– Ще з дохристиянських часів наші предки прикрашали своє житло зеленню, оскільки вважали, що вона захистить від злих духів, – каже етнограф Микола Шкрібляк. – На Зелені свята мав бути замайований кожен куточок подвір’я, стайні, обори, пасіка, ворота. Долівку в хаті встеляли чебрецем, полином, м’ятою, за ікони клали букети польових квітів, навіть попід стріху надворі застромлювали гілки. Наші предки вірили, що в цей день не можна купатися у річці чи ставку, бо русалки затягнуть на дно.

– Коли я була ще дитиною, то в суботу, напередодні Зелених свят, ми з сестрою робили букети для наших корів із гілок та квітів. Коли ввечері поверталися з пасовища, то брат прив’язував їх до рогів мотузкою,– пригадує 83-літня Орися Савіцька. – Біля воріт, замаєних липою, нас зустрічала мама, давала цукерки та гроші. А ще ми мали нарвати трави, щоби встелити нею долівку в хаті. Троїцьку зелень зберігали й використовували для приготування лікувального купелю для маленьких дітей. Цього дня також поминали померлих: справляли на могилах панахиди, давали бідним дарунки за упокій душі.

Трійця здавна вважалася дівочим святом. Цього дня дівчата ворожили на заміжжя: робили вінки з квітів та гілок і пускали їх на воду. Якщо вінок попливе – то дівчина скоро вийде заміж, якщо потоне – то довго ще дівуватиме. Жінки пекли коровай і роздавали його незаміжнім дівчатам. Ці шматочки потім додавали в тісто для весільного короваю. Вважали, що вони принесуть у нову сім’ю любов та добробут. Хоча на Трійцю не справляли весіль, зате можна було свататися. Старі люди казали: "Якщо посваталися на Трійцю, а одружилися на Покрову, то буде щаслива, міцна родина".

Народні прикмети й повір’я на Трійцю

* Скатертину, якою застеляли святковий стіл на Трійцю, не прали, а дбайливо зберігали і нікому не показували. Люди вірили, що така скатертина здатна залучити багатих кандидатів у наречені для дочки, а також гарних і працьовитих кандидаток у дружини для сина.

* Роса, що випала на Трійцю, вважається дуже корисною для здоров'я. Дівчатам радили нею вмиватися, щоби зберегти молодість і красу.

* У це свято не слід проявляти негативні емоції: ображатися, лаятися, з’ясовувати стосунки або бажати комусь поганого.

* Коли зірки сходили на небо, господині виносили на вулицю чи ставили біля відкритого вікна різну випічку. Бублики, булки, коржі, печиво – усе це було частуванням для померлих родичів.

* Якщо на Зелені свята падає дрібний дощ, а потім світить сонце, то слід очікувати багатого врожаю зернових, ягід та грибів.

*Якщо цього дня потрапиш під дощ – твої мрії здійсняться. А якщо ще побачиш веселку, то будеш здоровим і багатим.

*Якщо на Трійцю спекотно – все літо буде посушливим.

До теми
Заради традицій не варто нищити природу

Намагаючись прикрасити помешкання на Трійцю, чернівчани щороку обламують сотні дерев у парках і на околицях. Особливо дістається липам.
Дехто виправдовується, мовляв, така народна традиція. Після свят біля контейнерів валяються купи засохлого гілля.

– Я не радила б людям ламати гілки дерев, які ростуть на території міста, особливо на вулицях, і приносити їх додому. Вони дуже забруднені викидами транспорту, тому можуть завдати шкоди здоров’ю, – каже Алла Хомутовська, інженерка садово-паркового господарства міського тресту зеленого господарства. – Гілки потрібно брати у лісі, при цьому обережно зрізати їх ножем. Однієї-двох буде цілком достатньо для оселі. Не варто брати їх оберемками, а коли засохнуть – викидати на смітник. Краще використати для прикрашання житла трави й польові квіти, хоча теж у невеликій кількості. Якщо під час ламання гілок липи пошкодити 30 відсотків кори, дерево засохне. Щоби виросло нове, потрібні роки. Це саме стосується й інших дерев.

Священники також наголошують на тому, що на Святу Трійцю заради традицій не варто нищити природу.

– Із давніх-давен збереглася традиція наводити до свят порядок в оселях, прикрашати їх зеленню. Для цього достатньо навіть кілька листочків або квіточок, пучечок трави. Заради одного дня завдавати шкоди довкіллю не варто, – вважає отець Микола Семелюк. – Зелені свята існують не для того, щоби наламати гілок із дерев, нарвати трави та квітів, прикрасити своє помешкання і сісти за святковий стіл пригощатися. Це насамперед молитва, сповідь, покаяння, тому треба йти до церкви.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
9-06-2022, 16:39
Коментарів 0 Переглядів 1 359

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



Асад  втік до Путлера, а куди втікатиме той? Блог Ярослава Волощука
Найвагомішою подією останніх двох тижнів стало несподівано швидке падіння режиму Башара Асада.
Користуймося, але безпечно. Блог Юлії Пацаранюк
До того, що Чернівці в години знеструмлень перетворюються на вулик, який гуде генераторами, ми вже звикли.
ВІДЕО Переглянути все відео

Співпраця з агенцією нерухомості допоможе уникнути ризиків та швидко знайти ідеальне житло. Звертайтеся до професіоналів, щоб перетворити пошук нерухомості на легкий і приємний процес.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.

Голосування чернівчан лише підкреслює позитивний імідж автосалону та доводить, що справді American Wheels виправдовує довіру та розвиває автомобільну сферу в Україні.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.

Шукаєте квартиру своєї мрії у Чернівцях, де почуватиметеся комфортно на всі 100%? Обов’язково зверніть увагу на грандіозний проєкт будівельної компанії "Родоліт" — житловий комплекс "Науковий". Чому ця новобудова заслуговує уваги, читайте далі.