RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Так вже сталося, що один з найбільш поліфонічних українських поетів Іван Малкович відомий нашим читачам переважно як дитячий видавець. Щоправда – із часткою найвищого ступеня порівняння: найнесподіваніший, найатракційніший, найуспішніший. Останнім часом "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" видала ще й кілька дорослих книг, оскільки діти підросли і готові читати не лише казки. Та першою дорослою книгою знаменитого київського видавництва була біленька збірка вибраного самого Малковича "Із янголом на плечі" (1997).

Занадто влізливого нишпорку може збити з пантелику зазначена у вихідних даних поетична агенція "Княжів", яка, крім цієї книги, більше нічого не видала. Такі речі – також частина поетичної творчості, як і "коректура" Віктора Морозова. Іван підморгує нам, його старим добрим друзям. Доповнювана новими і юнацькими віршами та деякими іншими текстами, ця книга стала Малковичевим "Кобзарем", тобто книгою всього життя, що з кожним наступним виданням збільшується і зазнає ледь помітних редакторських втручань. На сьогодні маємо ще два її доповнені видання (хоч під іншими назвами): "Вірші на зиму" (2005) і "Все поруч" (2010).

Отож – про все, що поруч. Найновіше поетичне вибране Малковича не містить післямови, зате має заключний розділ "Соло з квінтетом: калейдоскопічне ІНТЕРВ’Ю, що його у різні роки записали Павло Вольвач, Ольга Унгурян, Олена Кириченко, Тетяна Терещенкова, Людмила Таран та ще дехто нез’ясований". Це колаж довірливих розповідей поета-видавця, зініційований журналістами, а серед них теж траплялися замасковані під журналістів поети, – жанр, якого ще не було в нашій літературі. "Соло..." – надзвичайно цікаве, знайомить читача в найбезпосередніший спосіб з біографією Малковича, його родиною, його друзями, його уподобаннями і ненав’язливо вводить у світ його поезії.

Попередній розділ – "Фотоспалахи" – не менш інтригуючий: це "поезії фотографічні", тобто фотографії з авторськими коментарями. Відкритість і довірливість Малковича може розчулити і найчерствішого. Він знайомить читача зі своїми батьками, сестрою, дружиною, синами, друзями. На одній зі світлин, датованій 10 травня 2005 року (день народження Малковича), зафіксовано навіть віденський пам’ятник Гете. Закам’янілий автор "Фауста" з цісарською маєстатичністю возсідає на престолі, а Іван і його молодший син Гордійчик перекидаються репліками біля ніг олімпійця. Ще одну світлину я просто не міг не зауважити. На ній біля брами Золотих воріт зафіксовано добірне поетичне товариство. Процитую авторський коментар: "1987-й чи 1988-й (?). Вісімдесятники. Чи хтось пам’ятає, хто нам зорганізував це фотографування?.. Можливо, Римарук?.. Зліва направо: Віктор Неборак, Юрій Андрухович, Іван Малкович, Ігор Римарук, Оксана Забужко, Василь Герасим’юк, Аттила Могильний. Я присів, щоб не заступати мистецьких левів на брамі Золотих воріт, а вийшло символічно – випав з поетичної "обойми" у видавці".

Іван трохи кокетує з тим випаданням. І у 1980-ті і в подальші роки Малкович завжди був над’яскравою зіркою. Інша річ, що зірка любила грати різні ролі. Його вірші клали на музику і співали Віктор Морозов, Василь Жданкін, Тарас Чубай, Марічка Бурмака. На початку 1990-х Іван виступав перед найбільшими залами як ведучий концертів переможців першого фестивалю української пісні "Червона рута". Він легко виходив на одну хвилю з публікою різних міст, де живуть українці, аж до Торонто. Можливо, йому кортіло прочитати щось зі своїх поезій, та він від усього серця представляв публіці нову генерацію українських музикантів і співаків. На той час він вже видав збірки "Білий камінь" (1984) і "Ключ" (1988) і писав свою третю книжку, до якої ніяк не міг підібрати назви, і згодом назвав її просто "Вірші" (1992).

1980-ті карнавально і галасливо – з мітингами і фестивалями – перейшли в 1990-ті. Здається, поетичне моцартіанство Малковича вичерпало себе саме на початку 1990-х. Та його поезія знайшла для себе, крім віршів, інші – і цілком видимі – втілення. Незважаючи на вміння поіронізувати і поекспериментувати, Іван завжди плекав у своєму поетичному саду делікатність. Його інтонування, його мовлення настільки делікатні, що ризикують бути поглинутими навалою довколишніх шумів і гупань, не завжди концертних. Ризикну припустити, що Іван заснував своє власне князівство під виглядом видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" саме для того, щоб захистити свій світ, свою родину і свою поезію від чужих, а часом і ворожих втручань. Його поетичному двійнику – теж Іванові – з циклу "Вертепчик", що переходить із книги в книгу, доводиться спілкуватися з різними персонажами: зі Щезником, який за послуги просить Іванове серце; зі своєю Жінкою, занадто вже раціональною як на химерну Іванову натуру; з неробою Кентавром, який любить мандрувати і баламутити; з Ковалем, який готовий палями випростовувати українцям хребти; з Катом, який може вкоротити Іванові язика...

Світ Малковича перенаселений персонажами. Їх вистачило б на кілька опер. Сільський священик сусідить тут із міфологічним Напередовцем, помножувачем земних благ. Зі всією відповідальністю наважуся написати: невипадково Іван чимось нагадує Гете, адже живе і творить у фаустівському вимірі. Малкович знає, що метаморфози можна накликати, та важко ними керувати, що усі земні істоти спіймані своїм існуванням. Навіть славний Сковорода. У цьому вертепчику трагікомічних персонажів кожному надано можливість зіграти свою перфектну роль.
Віктор НЕБОРАК
11-03-2011, 13:03
Коментарів 0 Переглядів 3 949

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.