Часто батьки стикаються з проблемою дитячих страхів, чи переляку, як говорять у народі. Як допомогти дитині у такому випадку – ми запитали у завідувача неврологічного відділення дитячої міської поліклініки Віри Льохіної.
– У молодшому віці у дітей виникає багато страхів: перед тваринами, темрявою, діти бояться перебувати самі у кімнаті, – розповідає Віра Адамівна. – Значний переляк може виникнути від побаченого по телевізору. Більш серйозні страхи виникають, якщо дитина пережила трагічну подію.
У старших дітей відчуття страху зазвичай виникає перед важливою подією: перед виступом, екзаменом, контрольною. Діти непритомніють, розгублюються перед чужою аудиторією, незнайомими людьми. Дуже часто це може бути наслідком неправильного виховання в сім’ї або ж неправильної роботи педагогів, які навіюють дітям страх.
- Не завжди можна визначити, що дитина налякана, – продовжує Віра Льохіна. – Але страх може проявлятися у таких симптомах, як затинання, замкненість, надмірна мовчазність. Іноді діти самі розповідають батькам про свої страхи. Але якщо дитина в такому віці, що не може сама розповісти, батьки повинні здогадатися, що могло стати причиною переляку. Буває, звичайно, і таке, що дитина вже досить доросла, але розповісти про те, що саме її налякало, соромиться або наможе через певні комплекси, або через недовіру до батьків.
Якщо вчасно не звернути увагу на таку проблему, як дитячі страхи, це може призвести до серйозних наслідків.
– Будь-який страх - це причина розвитку неврозу, а в гіршому випадку навіть шизофренії, – застерігає лікар. – Окрім того, у дитини розвивається комплекс неповноцінності, особливо якщо страх супроводжується затинанням. А це вже обмежує її у спілкуванні, у виборі професії, у будь-якій діяльності. При лікуванні страху насамперед необхідно виявити причину цього явища. Потрібно диференціювати: чи це страх від певного психонавантаження, чи від надлишку емоцій (позитивних і негативних), чи це страх, який є симптомом захворювання. Тому важливо у такій ситуації звернутися до психолога, який з’ясує причину страху. У дитячому шостому відділенні психіатричної лікарні працюють фахівці, які зможуть допомогти. Щодо народних методів, то категорично заперечувати їх не буду, але важливо, щоби той, хто лікує, був частково психологом і розумів серйозність ситуації.
Домашня терапія
Є кілька способів допомогти дитині подолати страхи без допомоги фахівця. Наприклад, запропонуйте малюкові намалювати те, що його налякало. Навіть якщо ви не зрозумієте зміст зображеного, разом із дитиною спаліть цей малюнок чи розірвіть на дрібні шматочки. При цьому пояснюйте, що так ви знищуєте її страх. Якщо ж вдалося дізнатися, що саме налякало дитину, почніть змінювати уявлення дитини про цей об’єкт. Скажімо, малюк злякався собаки – тоді читайте йому казки про хороших песиків. Якщо налякала якась людина – давайте дитині більше спілкування з приязними, добрими людьми.
Аліна Підопригора
3-07-2008, 10:14
0
11 065