Вітамін D широко відомий під назвою "сонячний вітамін", оскільки організм виробляє його, коли шкіра піддається впливу ультрафіолетових променів сонячного світла. Цей вітамін може відігравати певну роль у розвитку депресії.
Про це розповів завідувач кафедри громадського здоров'я та нутриціології НУБіП України
Олег Швець.
Дослідження 2018 року показало, що багато людей, які страждають на депресію, також мають низький рівень вітаміну D у крові. Крім того, науковці знайшли зв'язок між депресією та низьким рівнем вітаміну D у жінок з післяпологовою депресією.
СИМПТОМИ ДЕФІЦИТУ ВІТАМІНУ D ТА ДЕПРЕСІЇДепресія та дефіцит вітаміну D — це два різні стани, кожен з яких має свої симптоми. Якщо ви відчуваєте симптоми одного або обох захворювань, зверніться до лікаря.
Симптоми дефіциту вітаміну D: біль у кістках, втома або сонливість, слабкість і біль у м'язах і суглобах.
Симптоми депресії: непереборне почуття смутку, безнадії та безпорадності, втрата інтересу до діяльності, яка колись подобалася, надмірна втрата або збільшення ваги.
ЛІКУВАННЯ ДЕФІЦИТУ ВІТАМІНУ D І ДЕПРЕСІЇОскільки ці стани мають різну природу та механізми розвитку, то вони потребують відмінних методів лікування.
Як усунути дефіцит вітаміну D? Насамперед через збільшення його споживання/утворення за допомогою: добавок вітаміну D, перебування на сонці, споживання продуктів, що містять або збагачені вітаміном D.
Для лікування депресії зазвичай призначають психотерапію та антидепресанти. Вони можуть бути окремо або в поєднанні зі змінами у харчуванні, залежно від симптомів і цілей лікування. Якщо депресія пов’язана з дефіцитом вітаміну D, полегшити симптоми може збільшення споживання цього вітаміну.
Найкращі варіанти для кожного випадку має підібрати лікар.
СКІЛЬKИ ПРИЙМАТИ
Рекомендована щоденна доза для людей від 1 до 70 років становить 600 МО вітаміну D. Вважається, що безпечно приймати до 4000 МО. У дослідженнях, які оцінюють вплив вітаміну D на депресію, використовуються різні дози: від 4000 МО щодня протягом 12 тижнів до одноразової ін’єкції 300 000 МО.
Перш ніж приймати високі дози добавок вітаміну D, варто перевірити свій рівень цього вітаміну. Правильне дозування допоможе визначити лікар.
ЯК ОТРИМАТИ ДОСТАТНЮ КІЛЬКІСТЬ ВЗИМКУДобавки вітаміну D протягом зими допомагають підтримувати рівень вітаміну D навіть при менш тривалому перебуванні на сонці.
Вибирайте більше продуктів, багатих вітаміном D, наприклад, збагачених вітаміном D молочних або рослинних продуктів, риби (форель чи лосось) або грибів, які піддаються ультрафіолетовому випромінюванню.
УФ-лампи імітують природне сонячне світло, допомагаючи організму виробляти вітамін D у шкірі.
Проводьте більше часу на вулиці в дні, коли не дуже холодно. Для оптимального синтезу вітаміну D найкраще перебувати від 10 до 30 хвилин на свіжому повітрі в найтеплішу частину дня (зазвичай близько полудня), коли світить сонце.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
13-12-2024, 19:41
0
8 882