Восени багатьох людей турбує питання: “Як підняти імунітет, щоб не хворіти на застуду та грип?” На жаль, простої відповіді на це питання не існує. Імунна система дуже складна, навіть науковці ще не до кінця її вивчили. Але комплексний підхід може допомогти зміцнити імунітет і зменшити ризик застуд.
Застудою називають вірусні інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів – вони вражають, горло ніс, пазухи та трахею,
повідомляє 24 Канал.
Що ж таке застудаЗастуду викликають понад 200 типів вірусів. Найпоширеніший варіант – риновірус. Дорослі мають застуду в середньому до чотирьох разів на рік, а маленькі діти – понад чотири рази на рік. Все тому, що дитячий організм вперше зіштовхується з різними збудниками та ще не встиг виробити до них стійкість.
Симптоми застуди:
нежить, закладеність носа;
біль у горлі;
кашель;
чхання;
слабкість, сонливість;
головний біль та біль у м'язах;
підвищення температури тіла загалом до 38,5 градусів за Цельсієм.
На жаль, повністю захиститися від застуд неможливо. Гострі респіраторні інфекції – це частина нашого життя. Хороша новина у тому, що можна забезпечити імунній системі умови для ефективної роботи, щоб хворіти рідше та з легшими симптомами.
Чому восени й взимку люди більше стикаються із застудою
Мабуть, ні для кого не секрет, що спалахи застудних захворювань частіше трапляються восени та взимку, тобто в холодну пору року. Все тому, що наш організм не встигає адаптуватись до різкої зміни погоди й температур. Однак погоду не можна вважати єдиним фактором збільшення кількості захворювань.
У холодну пору року вмикають опалення – повітря стає сухим. Це пошкоджує слизові оболонки дихальних шляхів і дозволяє вірусам легше проникати в організм людини. У холодному та сухому повітрі віруси чудово почуваються і довше живуть, це теж полегшує поширення захворювань.
Також через холод восени та взимку люди частіше залишаються в будівлях, а для зустрічі швидше виберуть кафе, ніж прогулянку у парку. Тобто знаходяться ближче один до одного в приміщенні, яке погано провітрюється – ідеальне середовище для вірусів.
Застуда, або ГРВІ, передається від людини до людини. Чим вища скупченість, тим більше людей може захворіти. З цим пов'язане зростання кількості людей із симптомами застуди восени, адже діти приходять до садка та школи після канікул, а дорослі повертаються на роботу після відпусток, де є скупчення людей.
Що може допомогти не захворітиГоловну роль відіграють фактори способу життя та дотримання правил гігієни.
Дотримання гігієни. Через пандемію тепер усі знають, що просте механічне видалення патогенів водою з милом вже ефективно знижує ризики захворювань. Тому рекомендуємо:
Мити руки з милом протягом 20 секунд якнайчастіше. Щонайменше щоразу, коли повертаєтеся з вулиці, і перед споживанням їжі.
Прикривати рот і ніс під час чхання та кашлю хустинкою або ліктем.
Забезпечувати чистоту ранок, порізів та інших поверхневих травм.
Не чіпати рани, що гояться, щоб уникнути поширення інфекції.
Вакцинація. На сьогодні це єдиний спосіб захисту від інфекцій з по-справжньому підтвердженою високою ефективністю. Безумовно, вакцинація може бути відкладена або скасована, якщо є протипоказання, однак щеплення рекомендовано переважній більшості дітей та дорослих.
Грип та COVID-19 частіше протікають важче, ніж проста застуда. Щеплення допоможуть знизити ймовірність захворювання, полегшать симптоми хвороби та дозволить уникнути ускладнень.
Відмова від шкідливих звичок. Куріння порушує баланс імунних реакцій та сприяє розвитку хронічного запального процесу. Це знижує здатність організму чинити опір інфекціям. Крім того, куріння пов'язують із підвищеним ризиком розвитку аутоімунних захворювань.
Шкодить і надмірне вживання алкоголю, яке пригнічує активність імунного захисту. Тоді як вплив невеликих доз спиртного на імунітет, як і раніше, досліджується.
Підтримка фізичної активності. Інтенсивні фізичні навантаження можуть мати гнітючу дію на деякі імунні функції. Водночас помірна фізична активність може покращувати функціонування імунної системи. Це пов'язано не лише з потенційним зниженням маси тіла, а й із загальним протизапальним ефектом вправ.
Збалансоване харчування. Як і для будь-якої іншої системи організму, для імунітету важливим є надходження вітамінів, мікроелементів і поживних речовин. Крім того, якщо імунна система активована (наприклад, у період хвороби), вона також потребує додаткової підтримки. Недоїдання знижує ефективність захисту організму. Такий же ефект має недостатнє надходження в організм окремих елементів (цинку, селену, заліза, міді, фолієвої кислоти, вітамінів А, В6, С, Е та D).
Більшість із цих речовин можна легко отримати з їжею, якщо мати збалансоване та різноманітне харчування. Найважче ж підтримувати достатній рівень вітаміну D, оскільки він синтезується шкірою під дією ультрафіолетового випромінювання, а з жовтня по квітень в більшості областей України мало сонячних днів. До того ж тепер науковці не рекомендують використовувати шкіру, як джерело цього елементу через шкідливий вплив сонця, яке прискорює старіння та може викликати онкологічні захворювання.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
30-10-2024, 08:59
0
1 019