Хронічний стрес, викликаний війною, впливає на здоров’я не лише військових, які перебувають на полі бою, а й на самопочуття пересічних українців. Саме постійний стрес протягом останнього року став однією з основних причин розвитку артеріальної гіпертензії.
Про це розповіла лікарка-кардіолог поліклінічного підрозділу обласної клінічної лікарні Олена ПЕТРЮК.
– За статистикою, понад 12 мільйонів українців страждають від підвищення артеріального тиску. Артеріальна гіпертензія, або гіпертонія – це підвищення артеріального тиску, стан, наслідки якого є найчастішою причиною передчасної смерті. Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших серйозних ускладнень, – розповідає Олена Петрюк.
Ті, хто палять, ризикують найбільшеДо 40 відсотків хворих на артеріальну гіпертензію навіть не підозрюють у себе цю недугу, адже часто ця хвороба не має небезпечних симптомів. Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати артеріальний тиск та спостерігати періодично за власним станом.
Які симптоми артеріальної гіпертензії?– На артеріальну гіпертензію можуть вказувати такі симптоми:
- підвищений тиск (верхня межа – понад 140 мм. рт. ст., нижня – понад 90 мм. рт. ст.);
- головний біль (найчастіше в потиличні чи тім’яній частині);
- періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
- біль у ділянці серця;
- підвищене серцебиття (понад 90 разів на хвилину в спокійному стані);
- відчуття задухи.
– Хто в групі ризику?– У групі ризику хвороби артеріальна гіпертензія насамперед люди з обмеженим фізичним навантаженням, зайвою вагою та ті, хто палить. У осіб, які мають найближчих родичів до 55 років з артеріальною гіпертензією, ризик розвитку гіпертонічної хвороби збільшується учетверо. Тому цим людям варто особливо бути уважним до власного здоров’я.
Як же запобігти гіпертонії? - Дуже важливо підтримувати нормальну масу тіла.
- Обов’язково відмовтеся від паління (на першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск одразу підвищується; мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, які палять, виникає удвічі-утричі частіше, ніж у тих, хто взагалі не палить).
- Обмежуйте споживання алкоголю, а краще взагалі його не вживайте.
- Регулярно займайтеся фізичними вправами. Це потрібно робити не менше 30-40 хв. 3-4 рази на тиждень.
- Дуже важливо обмежити споживання солі. Для дорослої людини необхідно вживати до 5 г на добу. Це трохи менше чайної ложки, включно з "прихованою сіллю" в маринадах, копченостях, ковбасах, соусах і навіть у звичайному хлібі.
- Намагайтеся уникати стресів. Чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога, а також прогулянка на природі.
- Вживайте продукти, багаті на калій. У вашому раціоні обов’язково мають бути крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень.
- Ефективна зміна способу життя запобігає необхідності застосування медикаментозної терапії в пацієнтів із гіпертонією 1 ступеня.
Для дому найкраще – автоматичний тонометрЯкий тонометр краще обрати для вимірювання тиску вдома?– Люди з проблемами тиску повинні мати у своїй аптечці такий прилад, як тонометр. Це медичний прилад для вимірювання артеріального тиску. В аптеках можна купити або механічний, або автоматичний тонометр. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, автоматичний тонометр є найкращим помічником при вимірюванні артеріального тиску вдома. Такі тонометри легкі у використанні, можуть виміряти ваш пульс. У таких сучасних приладів похибка у вимірюванні мінімальна. Купуючи тонометр, зверніть увагу на наявність інструкції зрозумілою вам мовою і відсутність видимих дефектів приладу.
Якщо ви вирішили обрати механічний тонометр, варто пам’ятати, що до нього потрібно придбати ще фонендоскоп, адже іноді він не входить до комплекту. Але цим приладом важко користуватися самостійно.
Прилади для вимірювання тиску найкраще купувати в аптеці.
Як правильно виміряти тиск тонометром?– Уважно прочитайте інструкцію виробника до використання тонометру.
- Не вживайте їжу і напої за 30 хвилин до вимірювання артеріального тиску.
- Відвідайте туалет.
- Посидьте спокійно у зручному кріслі зі спинкою мінімум 5 хв. перед вимірюванням.
- Зручно розмістіть ноги, не перехрещуйте їх.
- Перед вдяганням манжетки звільніть руку від одягу.
- Розмістіть манжетку на 2 см вище ліктьового згину. Трубка має бути розміщена посередині.
- Покладіть руку з одягненою манжетою на стіл на рівні грудей.
- Переконайтеся, що манжетка затягнута, але не надто туго.
- Не розмовляйте і не відволікайтеся під час вимірювання артеріального тиску.
- При першому вимірюванні артеріального тиску варто виміряти артеріальний тиск на обох руках, оскільки він іноді відрізняється.
- Регулярно записуйте значення вимірів артеріального тиску.
- Якщо вам потрібно вимірювати тиск щодня, робіть це у той самий період часу. Якщо ні - то вимірюйте тиск за потреби.
- Якщо хочете зробити повторний замір, спокійно зачекайте 1-2 хв.
Артеріальна гіпертензія діагностується за такими показниками:
Нормальним вважають систолічний (верхній) тиск менш як 120 і діастолічний (нижній) тиск менш як 80 мм рт. ст.
Стадія 1: систолічний 130–139 мм рт.ст. або діастолічний 80–89 мм рт.ст.
Стадія 2: систолічний 140 і вище мм рт. ст. або діастолічний 90 або вище мм рт. рт.
Діагноз АГ повинен бути підтверджений цілодобовим амбулаторним контролем артеріального тиску або домашнім вимірюванням.
Важливо!
Щоб не пропустити початок артеріальної гіпертензії, необхідно уважніше ставитися до власного здоров’я і вимірювати артеріальний тиск не рідше двох разів на місяць усім людям після 50 років. Якщо ви вперше виявили у себе тиск у стані спокою вище 140/90, турбують головний біль, шум у вухах, слабкість – зверніться до лікаря. Саме лікар повинен призначати необхідні обстеження, лікування та медичні препаратиЗдійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів. Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
15-06-2023, 15:54
0
4 580