"У мене час від часу з’являється герпес на губах. Найчастіше це відбувається, коли застуджуюся. А нещодавно, на початку травня, помітила висипи герпесу на животі, причому почуваюся здоровою, навіть нежитю немає. Яка причина таких висипань і як їх можна позбутися?" Олеся М., м. Чернівці.
За словами Василя МОСКАЛЮКА, завідувача кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ, розрізняють вісім типів герпесної інфекції. Найчастіше зустрічається вірус першого типу, який спричинює висипання на губах та шкірі.
Ця інфекція – хронічна– Насамперед герпес вірусної інфекції виникає, якщо в організмі людини є імунодефіцит, – говорить Василь Деонізійович. – Якщо з’являються висипання (а найчастіше вони виникають на губах), необхідно обстежитися на імунний статус, тобто перевірити стан імунітету. Герпетична інфекція – хронічна, рецидивуюча, тому будь-яка стресова ситуація, наприклад, перенавантаження, перевтома, недоїдання, переїдання, застудні захворювання, гострі респіраторні вірусні інфекції тощо сприяють появі висипань на губах чи на шкірі. Часто зараження відбувається у перші роки життя людини. Хвороба може проявлятися клінічно – з’являються висипання, а може перебігати приховано. У більшості дорослих є стійкий імунітет до герпесної інфекції. Якщо в крові є антитіла до цієї недуги, але сама інфекція жодним чином не проявляється, тобто немає висипань, лікуватися не потрібно. Необхідно лікувати хворобу, її прояви, якщо вони є, а не антитіла.
Надзвичайно важливо під час появи симптомів герпетичної інфекції не займатися самолікуванням. Варто проконсультуватися з лікарем-дерматологом або інфекціоністом, адже є різноманітні хвороби, які можуть мати схожі симптоми, і самолікування у такому разі лише погіршить ситуацію. До того ж, неправильне лікування завжди викликає негативні наслідки.
Хвороба передається під час обіймів, тертяЗа словами лікаря, дуже важливо жінці перед плануванням вагітності обстежитися на наявність імунітету. Відсутність імунітету до герпетичної інфекції небезпечна, адже жінка, яка завагітніла, може заразитися в перші місяці вагітності, а це може призвести до виникнення вад розвитку плоду. Якщо імунітету немає, вагітним у перші місяці вагітності потрібно бути дуже обережними, уникати джерел зараження.
– Герпес передається найчастіше повітряно-крапельним шляхом, при поцілунках. Цю хворобу називають ще захворюванням борців, адже під час обіймів, тертя вона теж може передаватися, – пояснює Василь Деонізійович. – Тепер, у весняний період, раджу вживати багато зелені, овочів, фруктів, полівітаміни, щоби підвищити імунітет.
Відмовтеся від шоколаду й арахісуПри висипанні необхідно споживати харчі з підвищеним вмістом лізину – незамінної амінокислоти: молочні продукти, м’ясо, яйця, сою, картоплю, зародки пшениці, сочевицю. Щоденне споживання 1248 мг лізину приблизно у 2,4 разу знижує частоту рецидивів (проявів).
Шкідливі хворим на герпес продукти, які мають значний вміст іншої амінокислоти – аргініну. Це арахіс, шоколад, родзинки, деякі зернові культури.
Важливо також дотримуватися балансу між стравами з підвищеним вмістом амінокислот та природних лугів. До перших належать м’ясні страви, до інших – страви з фруктів, овочів і бобових. Порушення балансу миттєво викликає рецидив, тому будь-яку кислу страву необхідно "заїдати" лужною.
Леся ТОКАРЮК
14-05-2010, 12:48
0
21 282