"Часто потерпаю від судом ніг (корчів). Траплялося, що навіть втрачала свідомість від жахливого болю, – зателефонувала до редакції "МБ" чернівчанка Марія Іванівна. – Поясніть, чи нормальний такий стан? Як можна позбутися судом?"
За порадою ми звернулися до Валерія ПАШКОВСЬКОГО, доктора медичних наук, професора, завідувача кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С. М. Савенка БДМУ.
– Причин виникнення судом нижніх кінцівок у людей молодого та похилого віку – безліч. Тому справжню причину (просту чи складну) може визначити лікар індивідуально, – говорить Валерій Мелетійович. – Враховуючи, що в жінки скарги суттєві – вона навіть втрачала свідомість, можу сказати, що проблеми в неї серйозні. Це свідчить про суттєві порушення в організмі, які потребують невідкладної медичної діагностики й лікування.
У людей похилого віку виникнення такого болю при судомах найчастіше пов’язане не з ураженням нервової системи, а із проблемами судин (як артерій, так і вен) нижніх кінцівок. Крім того, у таких пацієнтів біль (а триває він, як правило, вже давно) може бути пов’язаний з цукровим діабетом. Щоправда, людей з таким сильним болем, який призводить до втрати свідомості, ми дуже рідко спостерігаємо.
Остеохондроз поперекового відділу хребта, загальні зміни організму теж можуть викликати корчі нижніх кінцівок. Виникнення судом може бути пов’язане й з епілепсією. Однозначної відповіді ніхто не може одразу дати, необхідно шукати справжню причину виникнення проблеми, а для цього варто обов’язково звернутися до сімейного лікаря або до терапевта, який направить пацієнта до інших фахівців.
За словами Валерія Пашковського, судоми нижніх кінцівок, навіть у людей похилого віку, – ненормальне явище. Під час надзвичайної втоми, нервового напруження біль при судомах нижніх кінцівок не повинен бути такий, щоби людина втрачала свідомість.
Леся Токарюк
Що радить
народна медицина?
Щоби позбутися судоми в кінцівці, потрібно вдарити ребром долоні по напруженому м’язу кілька разів. Потім розітріть хворе місце гірчичною олією й зробіть масаж.
Після нападу здійсніть профілактику судом, вживаючи протягом тижня до кожного прийому їжі по дві чайні ложки меду.
Допоможе бальзам, приготований власноруч. Візьміть в однакових пропорціях траву буркуну жовтого, конюшини червоної, квітів календули, омели білої, листя й стебел ревеню. Одну столову ложку цього збору заваріть літром окропу й протягом десяти хвилин витримайте на водяній бані. Після чого настоюйте ще сорок п’ять хвилин, потім процідіть. Змочіть бальзамом марлеву серветку, прикладіть до хворого місця й закріпіть, не знімайте протягом чотирьох-п’яти годин.
Для профілактики судом робіть фізичні вправи, масаж, а ще кращий засіб, який попереджує їх – теплий душ. Він допомагає усунути нервове напруження й заспокоїти нервову систему. Особливо актуально його приймати перед сном.
22-04-2010, 11:30
0
13 749