Наступний спалах гострих інфекційних захворювань та грипу прогнозують за кілька тижнів.
За словами Ігоря Поканевича, керівника бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, ВООЗ передала чіткі протоколи діагностики, лікування і ведення хворих на грип. Рекомендації базуються на досвіді інших країн: пацієнтам якнайшвидше необхідно робити оксиметрію (вимірювання рівня кисню у крові), щоби не затягувати з діагнозом. Залежно від результатів, необхідно розпочинати оксигенацію – давати хворим кисень. А залежно від періоду захворювання – давати "Таміфлю". Чи є у нас необхідна апаратура та ліки?
"Від "Таміфлю" побічних дій ми не спостерігали"
– Оксиметри дуже необхідні нашому відділенню. На жаль, поки що їх у нас немає. Однак замовлення вже зроблено, – говорить професор Василь МОСКАЛЮК, завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ. – Все, що нам потрібно – оксиметри, апарати штучного дихання, – ми замовили і чекаємо на придбання.
– "Таміфлю" ефективний, – продовжує Василь Москалюк. – Звичайно, є у ньому багато побічних ускладнень. Ми поки що лише вивчаємо цей препарат. Щоправда, у нас практично всі хворі отримували "Таміфлю", і якихось побічних дій не було.
Основними противірусними засобами інфекційне відділення обласної лікарні забезпечене.
– Епідемія ще не закінчилася. За обласними показниками, вона ще навіть не досягнула порогу зниження, – зауважує професор. – До нас продовжують поступати хворі, щоправда, їхня кількість вже суттєво зменшилася.
За словами Віктора СВІТУНА, головного лікаря третьої клінічної лікарні Чернівців, поки що розглядається питання, яка лікувальна установа працюватиме із хворими на грип, а яка працюватиме з ускладненнями грипу.
– Поки що невідомо, скільки ліжко-місць нам розгорнуть для ускладнень. Якщо 30-40 ліжок – нашій лікарні вистачить двох кисневих концентраторів, які нам закупили, якщо ж на всі 270 – то, звичайно, ні, – каже Віктор Дмитрович.
"Лікарня вкрай потребує дихальної апаратури"
– За роки роботи в медицині довелося пережити багато епідемій, зокрема й холеру 1971 року. Пережили ми і масове облисіння дітей (алопецію), п’ять-шість епідемій грипу. Але ми впоралися, відпрацювали методи лікування, діагностування, – зауважує Віктор Світун. – Впораємося і нині.
– Ми отримали 200 упаковок "Таміфлю". Використали близько 50, – розповів Віктор ХАЛАТУРНИК, головний лікар лікарні швидкої медичної допомоги. – "Таміфлю" є, і решта антибіотиків також. Проте лікарня вкрай потребує дихальної апаратури. Свідченням цього була ситуація під час першої хвилі грипу. Нам не вистачало для всіх хворих дихальних апаратів та систем кисневого забезпечення. Зараз замовляємо кисневу апаратуру. Будемо облаштовувати кисневу станцію. У нас обладнання застаріле. Маємо лише шість нових апаратів. Хворі, які поступали під час епідемії, вижили на цих апаратах. Але потрібно ще хоча би чотири апарати штучного дихання.
Завідувач відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії обласної клінічної лікарні Аурел РУСНАК каже, що відділення також потребує дихальної апаратури:
– Через головне управління охорони здоров’я ми зробили замовлення. Деяку апаратуру вже завезли. Зараз чекаємо на наступну партію. Не завадили би хоча б ще п’ять генераторів кисню. Здивувало те, що вони відносно недорогі. Один такий апарат коштує 26 тисяч гривень. Медикаментами ми забезпечені. Але хотілося б мати більш сучасні автомобілі для транспортування хворих. Не завадили б ще два сучасні автомобілі.
– На закупівлю всього необхідного обладнання та медикаментів на область виділено 3,7 млн гривень, – говорить Ігор ШКРОБАНЕЦЬ, начальник Головного управління охорони здоров’я ОДА. – Насамперед закупимо кисневі концентратори, апарати для штучної вентиляції легень. Створюємо й запаси ліків для важких хворих.
Леся Токарюк, Ольга Гнідан
Коментар
Юрій ПАДУРАРУ, завідувач епідемічного відділу облСЕС:
– Другу хвилю епідемії грипу та вірусних захворювань очікуємо за кілька тижнів – через два-шість. У нас є позитивний досвід роботи, який використовуватимемо. У міжепідемічний період здійснюємо профілактичні щеплення проти сезонного грипу, щоби встиг сформуватися імунітет. Вакцину можна придбати в аптеці. Безкоштовно робитимуть щеплення особам, які належать до групи ризику.
Щодо вакцини проти пандемічного грипу, то вона поки що не протестована.
3-12-2009, 10:52
0
4 844