Втома після важкого робочого дня, наприкінці робочого тижня – це нормальне явище. А якщо ви щоранку ледь маєте сили встати з ліжка, постійно відчуваєте апатію та виснаження, хоча жодних хвороб у вас не виявили? Це може бути синдром хронічної втоми – загадкова, але надзвичайно поширена проблема сучасних людей. Чи можна її подолати і в який спосіб – розповідає невролог, кандидат медичних наук Олег ДАВИДОВ.
– За хронічною втомою стоїть не лише фізичне, а й нервове, емоційне, інтелектуальне виснаження, – пояснює лікар. – Відпочинок та позитивні емоції в цьому разі можуть покращити самопочуття, але ненадовго.
Головне завдання при лікуванні синдрому – відкорегувати спосіб життя. Насамперед потрібно позбутися постійної зосередженості та зібраності, на це організм витрачає останні сили. Люди, трохи розсіяні, "не від світу цього" не страждають на синдром хронічної втоми, а ось відповідальні та ретельні працівники – майже повсякчас.
У жодному разі не можна жертвувати сном заради справ! Якщо ви почали лікування, вашою нормою має бути не менше дев’яти годин сну. Навіть якщо кудись спізнюєтеся, не вставайте різко з ліжка. І якщо вранці вам важко дається кожен рух – не мучте себе і не робіть зарядку. Однак це не означає, що треба взагалі відмовитися від фізичної активності. Навпаки: при лікуванні синдрому хронічної втоми це – чи не головні ліки. Ваше завдання – замінити свою звичну втому здоровою втомою після фізичних вправ. Перша і найпростіша з них – швидка хода. Регулювати навантаження дуже просто: знижуйте його, якщо відчуваєте сильне серцебиття.
Взимку надзвичайно корисними будуть прогулянки на лижах (саме прогулянки, а не катання з гори, яке потребує спеціальної підготовки і певних фізичних кондицій).
І будь-якої пори року вам допоможе плавання. Ця вправа ефективніша за всі інші разом узяті завдяки позитивному впливу води на людське тіло. Вона змиває емоційну втому, накопичений негатив, дарує найприємнішу радість руху.
Дуже важливий елемент лікування – наведення ладу в своєму житті. Йдеться про те, щоби визначити пріоритети – що для вас справді важливо, а на що можна припинити витрачати сили. Проаналізуйте, які проблеми особливо обтяжують вас, і або позбудьтеся їх, або самоусуньтеся. Припиніть зважати на всезагальну пропаганду так званого життєвого успіху: ви, мовляв, зобов’язані мати все найкраще та найдорожче, інакше ви – невдаха. І тоді втома від життя зміниться радістю від нього.
А медикаменти можуть і не знадобитися, хіба що деяка корекція щоденного меню. Включайте до нього так звані продукти бадьорості: горіхи, зелень, гречану кашу, апельсини, яблука, морську капусту, рибу, шоколад.
Інші можливі
причини втоми
Реактивна втома
Після деяких хвороб, наприклад, ГРВІ, грипу, гепатиту, тривалий час зберігається відчуття втоми, навіть якщо інші прояви давно зникли.
Хропіння, задуха уві сні
Іноді вночі ви прокидаєтеся від браку повітря? Таке трапляється при серцево-судинних захворюваннях, деяких хворобах дихальної системи. Відомо також, що хропіння є нічим іншим, як короткими зупинками дихання.
Проблеми із щитоподібною
залозою
Щитоподібна залоза бере участь в обміні речовин. Знижена активність щитовидки часто супроводжується постійним відчуттям втоми.
Депресія
Найчастіше депресію супроводжує ранкова втома, і це може бути першою ознакою захворювання.
Брак заліза
Залізо переносить кисень по клітинах, а кисень, у свою чергу, важливий для вироблення енергії.
Знижений артеріальний тиск
При гіпотонії всі органи і системи недоотримують необхідне живлення, звідси – слабкість і втома.
Важкі хвороби
Причиною постійної втоми можуть бути важкі та небезпечні захворювання: туберкульоз, СНІД, цукровий діабет, рак. Тому перше, що має зробити людина, відчувши такий симптом, – обстежитися.
Олеся ДОВБУШ
23-10-2008, 10:51
0
4 543