Через повінь, яка сталася в області, впродовж місяця очікується підвищення кількості хворих на лептоспіроз, стверджує завідувач відділу з особливо небезпечних інфекцій обласної санепідемстанції Ірина КОВАЛЕВСЬКА.
– Лептоспіроз – інфекційне захворювання, збудниками якого є лептоспіри, – пояснює Ірина Костянтинівна. – Вони потрапляють в організм людини під час вживання забруднених збудником харчових продуктів та води, а також через слизові оболонки та пошкоджену шкіру під час купання, риболовлі тощо. Джерелом збудника насамперед є гризуни, але хворобу можуть передати свійські тварини (свині, велика рогата худоба, собаки). Хворі тварини забруднюють своєю сечею водойми, грунт, рослинність, речі домашнього вжитку, харчові продукти.
Ознаки хвороби можуть виявитися через 1-20 діб, але частіше – через 7-14 діб. Початок захворювання гострий, часто раптовий (хворі можуть визначити навіть годину). Температура тіла підвищується до 39-40 °С, з’являється загальна слабкість, сильний головний біль, запаморочення, нудота, блювання. Можливі збудження, марення, непритомний стан.
Одним із провідних симптомів лептоспірозу є ураження печінки. Саме тому нерідко з’являється жовтуватість шкіри та слизових оболонок. При лептоспірозі також уражуються нирки – з’являється біль у попереку.
Перебіг хвороби важкий, вона швидко прогресує і може призвести до смерті. Тому за появи перших ознак хвороби необхідно негайно звертатися до лікаря.
Людмила ОСАДЧУК
Профілактика
Для городніх робіт – гумові чоботи та рукавиці
Щоби попередити захворювання на лептоспіроз, необхідно дотримуватися правил профілактики.
– Насамперед під час сільськогосподарських робіт використовувати спецодяг – гумові чоботи, рукавички.
– під час догляду за свійськими тваринами дотримуватися правил особистої гігієни.
– Вживати для пиття тільки кип’ячену впродовж 15 хвилин воду. Також використовувати для миття овочів та фруктів лише кип’ячену воду.
– Не використовувати для господарських побутових потреб воду з невідомих джерел.
– Не допускати заселення гризунами територій господарства та житлових приміщень. У разі необхідності провести заходи боротьби з мишеподібними гризунами.
Актуально
Від лептоспірозу в області не вакцинують
Вберегтися від лептоспірозу можна за допомогою вакцинації. Але, як повідомили в обласній санепідемстанці, української вакцини від хвороби немає, а російська у нас не запатентована. Тож в області від лептоспірозу нікого не вакцинують. Можуть зробити це хіба що у приватних кабінетах у Києві чи Львові.
Довідка
За сім місяців нинішнього року із захворюванням на лептоспіроз в області було зареєстровано семеро людей, а з першого серпня підозра лептоспірозу вже у 32 осіб – повідомила завідувач відділу з особливо небезпечних інфекцій обласної санепідемстанції Ірина Ковалевська. Найбільше людей з підозрою на лептоспіроз зареєстровано в Чернівцях (дев’ять осіб), Хотинському (вісім осіб) та Новоселицькому районах (сім осіб).
Минулого року на лептоспіроз захворіло 59 осіб, у трьох випадках хвороба закінчилася смертю.
21-08-2008, 10:39
0
3 594