У четвер у Москві відбудуться переговори керівників "Нафтогазу" і "Газпрому".
Українська сторона намагатиметься домогтися визнання належності завантаженого у жовтні газу компанії Ostchem Дмитра Фірташа і відмови від купівлі нових обсягів палива "Нафтогазом" до кінця року.
Про переговори голови правління НАК "Нафтогаз України" Євгенія Бакуліна і голови російського "Газпрому" Олексія Міллера повідомив український міністр енергетики Едуард Ставицький, але він не уточнив тему переговорів.
Як розповіло джерело у Міненерго, головні питання, які будуть обговорювати у Москві - це приналежність завантаженого у жовтні газу і відмова від купівлі нових обсягів палива до кінця року.
"Ми будемо робити ставку на те, що у зв'язку зі спадом світових ринків газу і сталі нам не потрібно стільки палива, скільки передбачено кабальним договором від 2009 року",- заявив співрозмовник газети "Коммерсантъ-Україна".
Окрім того, у міністерстві нагадують, що "Нафтогаз" досі не розрахувався за газ, який було куплено у серпні, і тому фізично не зможе заплатити за нові обсяги сировини.
Директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар зазначає, що "Газпром" зацікавлений в тому, щоб домовитися з Україною про безперебійний транзит газу, оскільки відповідальність перед європейськими споживачами несе не "Нафтогаз", а російська монополія.
"У 2009 році за зрив постачань газу до країн Євросоюзу розрахувався саме "Газпром". Причому штрафи і недодержки було виплачено їм досить швидко і без зайвого шуму", - говорить він.
На думку експерта, це дає можливість голові НАК Бакуліну домогтися визнання "Газпромом" того, що газ до ПСГ у жовтні було завантажено Ostchem Дмитра Фірташа по $ 260 за тисячу кубометрів.
Втім, президент міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук вважає, що найближчим часом "Нафтогазу" не вдасться вирішити проблему з "Газпромом" з політичних причин. "Газові проблеми, що виникли у листопаді, мають політичний підтекст. Напередодні саміту у Вільнюсі Росія таким чином показує українській владі, наскільки вони залежать від "Газпрому" в питанні постачань газу. Коли питання інтеграції до ЄС чи МС буде вирішено, градус в переговорах знизиться, і про все, швидше за все, вдасться домовитися",- зазначає Тодійчук.
Нагадаємо, "Газпром" і "Нафтогаз" досі не підписали акт прийому-здачі 3,2 млрд кубометрів російського газу, поставленого до України у жовтні. У "Нафтогазі" наполягають на тому, що майже весь цей обсяг отримала і має сплатити Ostchem Дмитра Фірташа. На початку жовтня стало відомо, що Ostchem домовилася з "Газпромом" про купівлю 5 млрд кубометрів газу по $ 269 за тисячу кубометрів за умови завантаження до підземних сховищ, тоді як ціна для "Нафтогазу" становить близько $ 400 за тисячу кубометрів. За допомогою операції "Газпром" сподівався довести рівень запасів в українських ПСГ до 18-20 млрд кубометрів, аби забезпечити транзит газу до Європи в період пікового попиту взимку.
14-11-2013, 14:00
0
921