Референдум, запланований на найближчий час, про щомісячні виплати кожному громадянинові Швейцарії по 2,5 тис. франків (2,8 тис. дол.) потрібний, щоб дати людям свободу.
Це пояснив CNBC один із організаторів ініціативи Крістіан Мюллер, повідомляє РБК.
"Якщо ініціатива буде схвалена, вона дасть людям свободу самим вирішувати, як влаштувати своє життя. Якби ви ще в дитинстві дізналися про те, що у вас усе життя буде підтримка, ви змогли б самі вирішувати, як і де працювати", - сказав Мюллер.
Швейцарія - одна з найбагатших країн світу з дуже низьким рівнем безробіття - усього близько 3%. Зараз поріг бідності тут встановлений на рівні 2,3 тис. франків на місяць. Середня зарплата в країні - близько 6 тис. франків. Проте велику частину швейцарців непокоїть збільшення розриву між багатими і бідними.
Невдоволення швейцарського суспільства особливо загострилося на початку цього року. Тоді стало відомо про "золотий парашут" гендиректора Novartis Даніеля Васелли, якому його фармакологічна компанія вирішила виплатити преміальні у розмірі 72 млн франків.
Самому низькооплачуваному співробітникові компанії, щоб заробити таку суму, знадобилося б 228 років.
Після цього випадку в країні стали виникати різні ініціативи про відновлення соцсправедливості. Так, громадяни вже підтримали ідею підприємця Томаса Міндера обмежити зарплати гендиректорів компаній, чиї акції розміщені на Швейцарській фондовій біржі.
Ліміт місячної зарплати топ-менеджера може скласти 12 окладів найбільш низькооплачуваного співробітника в компанії. Національний референдум з цього питання пройде 24 листопада.
Проте багато аналітиків сумніваються, що ініціатива про щомісячну виплату кожному 2,8 тис. дол. набуде форми закону.
"Дебати навколо базового доходу - символічні. Ведеться дискусія, проте ніхто не замислюється, які зусилля мають бути зроблені, щоб механізм запрацював", - попередив професор Айв Маркс із Університету Антверпена.