Основна провина за березневу фінансову кризу Кіпру лежить на екс-президентові країни комуністові Дімітрісу Хрістофіасу, а також його уряді, свідчать висновки незалежної комісії.
Розслідуючи причини фінансового краху острівної держави, спеціальна комісія дійшла висновку, що Христофіас і його кабінет не змогли контролювати витрати, дотримуючись деспотичної моделі керівництва країною.
Як повідомляється, матеріали розслідування, проведеного трьома колишніми суддями на замовлення нинішнього правоцентристського уряду, показують, як під керівництвом комуністів у 2008 - початку 2013 бюджетний профіцит країни перетворився на зростаючий дефіцит, поповз вгору рівень безробіття, а Кіпр був ізольований від міжнародних фінансових ринків.
Відносно самого екс-президента автори розслідування дійшли висновку, що він, не піклуючись про наслідки, погодився на списання за держоблігаціями Греції в 2012р., через які кіпрські банки зазнали величезних збитків, а також не прислухався до радників та допустив "непрощенні" зволікання у справі отримання міжнародної допомоги.
Примітно, що сам Хрістофіас відмовився свідчити перед незалежною комісією, підкресливши, що та не має відповідних повноважень. Він також оперативно відкинув результати розслідування, назвавши його "повним брехні".
Крім того, екс-президент звинуватив співробітників комісії в ігноруванні того, що сам він вважає основною причиною кризи, а саме жадібність банкірів, які пішли на надмірні ризики, а також малоефективну діяльність регуляторів: "Ця комісія поза законом, висновок пронизаний неправдою і наклепом".
Слід підкреслити, що комісія справді не володіє повноваженнями органу виконавчої влади, але може стати серйозною підмогою в світлі зростання взаємних звинувачень у відповідальності за гнітючий стан післякризової національної економіки.
"Резонно дійти висновку, що (колишній) президент і уряд працювали за принципом "я в уряді і я роблю те, що хочу", - заявив Джордж Пікіс, колишній голова Верховного суду Кіпру, який очолив незалежну дослідницьку комісію.
За матеріалами korrespondent.net